W przypadku tzw. nerwicy lękowej wskazana jest konsultacja psychiatryczna oraz rozważenie podjęcia psychoterapii.

Pozdrawiam!

0

Witam,

Nerwica lękowa to stara nazwa problemów, które teraz określamy jako zaburzenia lękowe. Istnieje kilka rodzajów takich zaburzeń, a lęki dotyczące chorób mogą pojawić się w kilku z nich, np:

* w lęku napadowym (napadach paniki) - gdy czasem mamy objawy szybkiego bicia serca, przyspieszonego oddechu, intensywnego pocenia i myśli typu: "to zawał!" lub "to wylew!" lub "umrę!" - boimy się nagłej, medycznej katastrofy

* w lęku o zdrowie (hipochondrii) - boimy się, że cierpimy na jakąś niewykrytą chorobę, dobre wyniki badań lekarskich zmniejszają niepokój tylko na krótko, zaś my interpretujemy zwykłe objawy fizjologiczne jako objawy chorób

* w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (nerwicy natręctw) - możemy obawiać się bakterii czy wirusów, zarówno że zarkazimy się sami, jak i że zarazimy członków rodziny, a żeby temu zapobiec zaczynamy wykonywać pewne rytuały (np. jedząc tylko określonymi sztućcami, wielokrotnie myjąc ręce itp.)

Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj zaburzeń lękowych, najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym przypadku psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Żeby poszerzyć wiedzę i znaleźć wskazówki jak radzić sobie z lękiem może też Pani sięgnąć po "Lęk i fobię" Edmunda Bourne'a.

Pozdrawiam!

0

Witam,

najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty (np. psychoterapeuty lub psychiatry).

Jedynie postawienie odpowiedniej i specjalistycznej diagnozy umożliwi wybranie najlepszej metody leczenia.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty