Jak pozbyć się silnego bólu piersi?

Witam, mam 18 lat i od dwóch dni bardzo bolą mnie piersi. Jest to przeszywający ból od środka, nie do opisania. Nic się poza tym nie zmieniło. Jestem 5 dni po okresie więc napewno nie ma to nic wspólnego. Moja lewa pierś jest o wiele wiele mniejsza od prawej. Czy to jest moment gdzie ta pierś zaczyna rosnąć i „doganiać” drugą? Ból jest tak silny i zupełnie inny niż ten przed miesiączką. Co mogę zrobić? Odchodzę od zmysłów. Nie znam powodu. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim powinna Pani niezwłocznie zapisać się na wizytę do ginekologa, który wykona odpowiednie badania, ustali przyczynę Pani dolegliwości i podejmie decyzję o ewentualnym dalszym diagnozowaniu. Przyczyny bólu piersi mogą być różne. Najczęściej ból pojawia się w okresie dojrzewania, podczas rozwoju gruczołów piersiowych. Może być również spowodowany torbielami czy włókniakami, które w wielu przypadkach wyczuwalne są podczas samobadania. Niezależnie do przyczyny, silny ból piersi powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem.

Jeżeli chodzi o różnicę w rozmiarze obu piersi, warto zapoznać się z naszym artykułem na ten temat: https://uroda.abczdrowie.pl/nierowne-piersi, w którym opisane zostały możliwe przyczyny nierównego biustu. Jeżeli jedna z piersi nagle zaczęła zmieniać swój rozmiar konieczne będzie przeprowadzenie badania piersi pod kątem ewentualnych zmian i guzków, które pomoże w rozpoznaniu możliwej przyczyny.

Więcej informacji znajdzie Pani na naszej stronie abcZdrowie, na temat możliwych przyczyn bólu piersi i sutków:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-bolu-piersi-i-sutkow

Ponadto, warto zapoznać się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-piersi-u-18-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bol-piersi-moze-byc-spowodowany-mlodym-wiekiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.