Jak prawidłowo zaszczepić moje dziecko?

Prosze o rade pediatra mowila zeby zasczepuc dziecko na meningokoki i pneumokoki zanim pojdzie do przedszkola. Wiec tak polecila szcepienie na meningokoki a c w y jedna dawka i mowila ze to juz na cale zycie????a na b mowila ze nie tzreba bo to mniejsze dzieci atakuje a ztego co czytam wlasnie najgrozniejsza jest b i c nie zaleznie od wieku...nie wiem co robic n ktore zasczepic ile dawek i czy nie tzreba powtarzac za kilka lat???na co jescze zasczepuc by uchronic przed sepsa ?pneumokoki 13 wal. I to wszystko???ile dawk na pneumokoki u 3 latka i czy tez trzeba powtarzac?

Szczepienie na pneumokoki powyżej 23mż to tylko 1 dawka. Jeśli chodzi o meningokoki - lepszą opcją jest skoniugowana 4-walentna szczepionka przeciwko meningokokom grupy A, C, W-135 i Y (MCV-4) z racji szerszej o około 20% przewidywanej ochrony, czyli Nimenrix. Podaje się 1 dawkę.