Jak radzić sobie z takimi objawami nerwicy?

Mam obsesje na punkcie mycia rak, mam już tak suche dłonie i spierzchnięte. Od pewnego czasu dużo czytałam o pasożytach,jako dziecko miałam gliste ludzka i przez dłuższy czas miałam taka „traumę” teraz boje się,ze na dywanach i podłodze znajdują się jaja pasożytów,ze jak zjem umyte owoce sama woda to nic to nie da.. i się zarażę. Czy powinnam udać się do psychiatry? To już chyba jakaś nerwica.. Dzisiaj spadła mi szczoteczka do zębów na podłogę, wyparzylam ja ok. 3 minuty mieszalam we wrzątku po czym jeszcze raz opłukałam czy coś może mi się stać? Czy wrzątek to za mało?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

przede wszystkim bardzo ważne jest, że dostrzegasz swoje trudności. Niekiedy osoby z takimi objawami, długo starają się racjonalizować sobie problem, nie mierząc się z nim w pełni. Twoja samoświadomość jest ogromnym plusem, który pozwoli Ci zadbać o Twoje zdrowie psychiczne.

To co zwróciło moją uwagę to przede wszystkim wspomnienie z dzieciństwa o którym piszesz. Nasza przeszłość ma ogromny wpływ na teraźniejszość. Przeżyta w tamtym momencie trauma, związana z problemami z glistą ludzką, na pewno miała wpływ na to, co dzieje się z Tobą teraz. To nie jest bez znaczenia. Podejrzewam, że jako mała dziewczynka musiałaś bardzo mocno to wszystko przeżyć nie tylko na podłożu psychicznym, ale przede wszystkim fizycznym. Lęk przed bólem jest niezwykle silny i wypala się w nas bardzo silnie.

To co na pewno bym zasugerowała to, na sam początek, skorzystanie z psychoterapii. Tutaj świetnie sprawdzi się nurt poznawczo-behawioralny, który mocno osadzony jest właśnie w trudnościach związanych z naszym zachowaniem, a także przeżywanym lękiem. Również możesz sprawdzić czy TSR (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach) nie będzie wskazana dla Ciebie. Konsultacja z psychiatrą również jest dobrym pomysłem. Nie obawiaj się jej - leki mogą w znacznym stopniu pomóc Ci poradzić sobie z tymi trudnościami.

Życzę Ci dużo spokoju i zdrowia!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610

Witam Panią,

Opisane przez Panią natrętne myśli, wyobrażenia oraz wszystko,

czego Pani obecnie doświadcza jest bardzo niepokojące,

gdyż może negatywnie wpływać na podejmowane przez Panią decyzje

i zachowanie.

Objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia

obsesyjno-kompulsyjne.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pani życia.

Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,

tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim

poziomem lęku.

„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym,

że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania

jakiegoś zagrożenia, są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby

zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.

Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych

myśli budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani dysfunkcyjnych

wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,

która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań, w wyniku

czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie,

a Pani odzyska spokój, równowagę wewnętrzną, radość życia

i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/