Osteochondroza a zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Lekarz skierował mnie na tomograf. W maju miałam upadek z wysokości - rezonans wykazał liczne drobne naczyniaki w trzech trzonach odcinka piersiowego. Nadal odczuwam bóle, ale przed wypadkiem już dokuczał mi nagły nocny co ok. 2 miesiące ból kości ogonowej. Po wypadku pojawił się dodatkowo tępy (do wytrzymania) ból tej części i czasami jak wtedy ataki takiego ostrego bólu partego. Lekarz skierował mnie na tomograf. Wyniki: Wysokość kręgów w normie, zmian pourazowych nie stwierdza się. Drobne odczyny zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów, największe wokół obniżonego krążka międzykręgowego L5-S1. W obu trzonach osteosklerotyczne strefy zwyrodnieniowe oraz osteochondroza nadżerkowa przyległych do zwyrodniałego krążka blaszek kręgowych. W segmencie Th12-L4 przepuklin krążków m-k nie wykazano. Poziom L4-L5: centralno-dwuboczna wypuklina krążka m-k spłaszcza worek oponowy i modeluje lekko korzenie nerwowe. W wypuklinie drobnoziarniste zwapnienie. Poziom L5-S1: zwapniała centralna przepuklina zbaczająca w prawo uciska lekko prawy korzeń nerwowy w kanale kręgowym. Mój lekarz powiedział, że w wyniku operacji powstaje bliznowiec, który wciąga korzenie nerwowe, więc nadal jest ból a nie ulga. Co jest gorsze, wypuklina czy ta zwapniała przepuklina? Co to ta osteochondroza? Jak dbać teraz o kręgosłup, może ćwiczenia? Jakie, czego unikać, co mnie czeka? Czy to się może pogłębiać? Kiedy? Pracuję nadal i chcę znać sposoby poprawy mego stanu zdrowia lub co robić by nie było gorzej?

Jak wcześniej odpowiadam na Pani pytania ponownie. Dodaję także, że w przypadku Pani zmian w kręgosłupie na pewno należy unikać jego obciążania, czyli noszenia, dźwigania ciężarów, schylania się. Co do ćwiczeń o nich zadecyduje lekarz rehabilitacji (najważniejsze w schorzeniach kręgosłupa jest pływanie). Drobne naczyniaki w zakresie trzonów kręgów nie mają znaczenia klinicznego i nie dają dolegliwości. Niestety bez przestrzegania odpowiednich zasad życia zawodowego i prywatnego może dojść do dalszego pogłębienia się zwyrodnienia kręgosłupa (pogłębienia przepuklin). TK kręgosłupa oznacza: Wysokość kręgów w normie, zmian pourazowych nie stwierdza się. - Prawidłowy obraz. Drobne odczyny zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów, największe wokół obniżonego krążka międzykręgowego L5-S1. - Niewielkiego stopnia zwyrodnienia kostne bez znaczenia klinicznego. W obu trzonach osteosklerotyczne strefy zwyrodnieniowe oraz osteochondroza nadżerkowa przyległych do zwyrodniałego krążka blaszek kręgowych. - Osteosklerotyczne oznacza przebudowę zwyrodnieniową w zakresie tkanki kostnej z nadmiernym jej uwapnieniem. - osteochondroza to zaburzenie różnicowania się komórek rosnących chrząstek, w wyniku której dochodzi do nieprawidłowego śródchrzęstnego kostnienia i/lub do ciągłej hipertrofii (rozrostu) chrząstki, a następnie do martwicy zmienionej chrząstki (dopisek nadżerkowa świadczy o martwicy brzeżnej chrząstki stawowej z wytworzeniem nadżerek) W segmencie Th12-L4 przepuklin krążków m-k nie wykazano. - Obraz prawidłowy. Poziom L4-L5: centralno-dwuboczna wypuklina krążka m-k spłaszcza worek oponowy i modeluje lekko korzenie nerwowe. - To niewielkiego stopnia przepuklina (wypuklina to formująca się przepuklina, początkowe stadium) krążka międzykręgowego z uciskiem dyskretnym na korzenie nerwowe po obu stronach kręgosłupa. W wypuklinie drobnoziarniste zwapnienie. - Takie zwapnienie nie skutkuje żadnymi powikłaniami i nie ma znaczenia klinicznego Poziom L5-S1: zwapniała centralna przepuklina zbaczająca w prawo uciska lekko prawy korzeń nerwowy w kanale kręgowym. - Taka sama sytuacja jak wyżej tylko z uciskiem na korzeń nerwowy po jednej stronie W przypadku Pani okresowych dolegliwości, w połączeniu ze zmianami w zakresie kręgosłupa raczej nie ma wskazań ewidentnych, bezwzględnych do leczenia operacyjnego. Oczywiście na ten temat po konsultacji Pani powinien wypowiedzieć się neurochirurg. Myślę, że wystarczające w takim przypadku byłoby leczenie rehabilitacyjne. Radziłbym w tej sprawie udać się na konsultację do Poradni Rehabilitacyjnej. Tam lekarz specjalista w zakresie rehabilitacji wyjaśni Pani jakie ćwiczenia należy wykonywać i zapewne zaleci odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne.