Jak rozpoznać rodzaje śluzu?

Mam 28 lat i pcos. Nigdy nie miałam regularnych cykli a zaczęłam się starać o dziecko. Mam problem w rozpoznaniu śluzu płodnego, owulacja ze względu na pcos nie występuje regularnie u mnie (cykle się przedłużają mocno). Obecnie od tygodnia mam wodnisty śluz. Ale nie jest on ani trochę rozciągliwy a chyba taki powinien być śluz płodny? Po prostu jest on wodnisty, mimo upływu tygodnia nie gęstnieje ani trochę. Wymaz jest w porządku, niedawno robiłam. Jak mam interpretować taki śluz? Zdarzyło mi się że miałam taki wodnisty śluz jak mocno spóźniała mi się miesiączka i nie była to owulacja (sprawdzane u ginekologa). Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

śluz płodny jest przede wszystkim śliski, kleisty, rozciągliwy i przezroczysty. Mówi się, że jego konsystencja jest gładka i przypomina białko kurzego jajka. Kobieta czuje, że jej narządy rodne są wilgotne. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest przy rzadkim i przejrzystym śluzie – pomaga on plemnikom w przemieszczaniu i odżywia je. Taki też jest śluz wodnisty, o którym Pani wspomina – występuje w dużej obfitości, co ma dodatkowo ułatwić szybki transport plemników. Natomiast śluz niepłodny sprawia, że kobieta ma wręcz uczucie suchości w pochwie, nie jest on w żaden sposób elastyczny czy śliski. Jego zabarwienie jest żółte lub białe, nie jest nieprzezroczysty. Warto zwracać uwagę na zielonkawą barwę śluzu, bowiem taki kolor oznacza możliwość pojawienia się różnych infekcji.

Zachęcamy, by w czasie starania się o dziecko wykonywać domowe testy owulacyjne. Pozwolą one stwierdzić, czy w Pani organizmie każdorazowo dochodzi do jajeczkowania. Dokładne dookreślenie momentu owulacji skutkuje stosunkowo większą szansą na poczęcie. Życzymy, aby Państwa starania szybko zakończyły się pozytywnym rezultatem.

Nasze czytelniczki zadawały podobne pytania w temacie śluzu w dni płodne, zachęcam by spojrzeć na odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rodzaje-sluzu-w-dni-plodne-i-bezplodne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-wydzielanie-sluzu-czy-to-byly-dni-plodne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-sluzu-plodowego-a-planowanie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.