Jak rozumieć opis MR kolana u 34-latki?

MR st. kolanowego lewego Badanie MR stawu kolanowego lewego. Technicznie badanie wykonano sekwencji TSE obrazach T1, T2iPD zależnych. Wynik: Zmiany zwyrodnieniowe stopnia lakotki przyśrodkowej Poziome pęknięcie strefy czerwonej trzonu takotki bocznej laczace się N brzegie em torebkowym. Więzadla: ACL, PCL, MCL, LCL poprzeczne prawidłowe Ścięgno mięśnia podkolanowego dwuglowego uda, brzuchat tego łydki, pólbloniastego przywodziciela wiel kiego uda, pasmo biodrowo-piszczel owe oraz ścięgna gęsiej stopy prawidowe. Objęta badaniem tkanka mięśniowa bez zmian ogniskowych. Nerw iszczelowy strzałkowy bez cech neuropatii, Cech chondromalacji nie stwierdza się. Typ C bloczka kosci udowej Wg Dejour. Typ rzepki 6M Wiberga. Sygnaty szpiku kostnego prawi idtowe. Cechy bocznego przyparcia rzepki. Więzadło wlaści iwe zepki oraz troczki rzepki prawidtowe Ścięgno mięśnia czworogłowego uda O zachowanej ciąglości Fald przyśrodkowy rzepki pogrubiaty do 5mm, typu Sakakibary TT-TG wynosi 18mm. Wskaźnik Insall-Salvati wynosi 1.1. Wysięk w przestrzeni przedkrzyżowej.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansem magnetycznym kolana. Czy wystąpił pewien uraz w niedalekiej przeszłości, a także, czy występują objawy ze strony narządu ruchu, jak ból, obrzęk, czy zaburzenie ruchomości stawu.

Analizując wynik przedstawionego badania obrazowego, można by orzec, że nie powinno stwierdzić się niepokojących zmian ogniskowych i zapalnych w obrębie badanej przestrzeni stawu kolanowego. Uchwycone zostały zmiany zwyrodnieniowe w łąkotce przyśrodkowej. Przyczyn takiego schorzenia może być wiele, a należą do nich między innymi przeciążenia, siedzący tryb życia, czy wzmożone uprawianie sportu.

Istotne są występujące objawy, które mogą zakłócać codzienne funkcjonowania, jak kucanie, bieganie, czy wchodzenie po schodach.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą. Specjalista po analizie dotychczasowego badania obrazowego oraz badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym leczeniu, prawdopodobnie o właściwej rehabilitacji.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanie

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.