Co oznacza opis MR kolana u 38-latka?

Proszę o interpretację opisu rezonansu magnetycznego. Badanie MR lewego stawu kolanowego. Bez wysiek w torebce stawowej Nieznaczne ilości płynu w Kaletce półbłoniastej. Aparat wiązadłowy bez zmian Łakotka boczna bez zmian W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej szczelina pęknięcia Chrząstka stawowa bez ubytków Struktury kostne i mięśniowe w polu badania bez uchwytnych zmian

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonane badanie rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Czy wystąpił w przeszłości pewien uraz, bądź występują jakieś niepokojące dolegliwości ze strony narządu ruchu.

Trudno z racji odległości ocenić jednoznacznie Pana stan zdrowia. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem ortopedą, który po analizie badania obrazowego zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Na podstawie wskazanego opisu rezonansu można by stwierdzić, że nieznaczna ilość płynu w kaletce może być spowodowana urazem chrząstki o niewielkim stopniu. Szczelina pęknięcia nie powinna oznaczać czegoś wymagającego natychmiastowej ingerencji chirurgicznej, jednak o dalszym leczeniu powinien zadecydować jedynie lekarz ortopeda.

Istotne są towarzyszące objawy, jak ból, obrzęk, czy ograniczona ruchomość stawu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia

https://portal.abczdrowie.pl/tkanka-chrzestna

https://portal.abczdrowie.pl/usg-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-opis-badania-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.