Co oznacza taki wynik badania łąkotki?

MM-w rogu tylnym pozioma szczelina pękniecia dochodząca do powierzchni stawowej krawędzi bocznej tylnej łękotki kilka drobnych torbieli,możliwa niewielka radialna szczelina pęknięcia w tylnej częsci trzonu MM. Co to oznacza

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie stawu kolanowego, a także czy występują aktualnie jakieś dolegliwości związane z układem ruchu.

Trudno z racji odległości oraz bez przeprowadzonego wywiadu jednoznacznie ocenić stan Pana zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem ortopedą, który po dokładnym badaniu zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Na podstawie wskazanego wyniku badania obrazowego stawu kolanowego, można by przypuszczać, że doszło do uszkodzenia korzenia tylnego łąkotki. Taka sytuacja może znacznie pogarszać funkcjonowanie stawu i prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych oraz nasilenia dolegliwości bólowych.

Zmiany te mogą występować zwłaszcza po przebytym urazie mechanicznym stawu kolanowego, między innymi po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, a także przez rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe stawu.

Stan ten wymaga rozpoczęcia leczenia, żeby poprawić funkcjonowanie łąkotki oraz by uniknąć dalszych konsekwencji zdrowotnych w obrębie narządu ruchu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.