Czy to oznacza, że czeka mnie artroskopia?

Dzień dobry, nieopokoi mnie wynik z RM, a dopiero za tydzień mam wizytę u ortopedy. Chciałbym uzyskać fachową odpowiedź. "Obszar zmian zwyrodnieniowych oraz pozioma szczelina pęknięcia obejmująca róg tylny i fragment trzonu łąkotki przyśrodkowej, bez objęcia powierzchni stawowych łąkotki. Poza tym łąkotka prawidłowa." Wystarczy zadbać o kolano i wspierać je zimnymi okładami i suplementami typu kolagen czy czeka mnie artroskopia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Uraz stawu kolanowego może dawać różnego rodzaju dolegliwości, utrudniając przy tym codzienne funkcjonowanie.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Prawidłowo, że jest Pan umówiony z lekarzem specjalistą, który po analizie badania rezonansu magnetycznego będzie mógł ocenić dany problem i podjąć decyzję o ewentualnej artroskopii.

Należy podkreślić, że jest to badanie inwazyjne, więc muszą istnieć konkretne przesłanki do jego wykonania. Aczkolwiek tylko po takiej diagnostyce można właściwie ocenić funkcjonowanie stawu kolanowego i podjąć decyzję o dalszym ewentualnym leczeniu.

Na podstawie wyniku badania można by stwierdzić, że doszło do pewnych zmian zwyrodnieniowych stawu obejmujących część łąkotki. Stan taki na pewno wymaga leczenia oraz rehabilitacji, aby poprawić Pana komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-stawu-kolanowego-wskazania-opis-zabiegu-zalecenia-po-zabiegu

https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-do-zabiegu-zabieg-postepowanie-po-zabiegu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.