Jak rozumieć opis MR kręgosłupa u 47-latki?

Dzień dobry, Z powodu silnego bólu kręgosłupa miałam wykonany rezonans który wykazał; spłycenie fizjologicznej lordozy w pozycji bocznej. Zmiany typu Modic 2 blaszek granicznych trzonów przylegających do krążka L4/5. Poza tym trzonu w odc. L bez zmian. Zmiany degeneracyjne krążków mk pod postacią odwodnienia krążków na wszystkich zobrazowanych poziomach, obniżenie krążka L4/5. Zmiany zwyrodnieniowe stt. mk. Rdzeń kręgowy w widocznym zakresie bez zmian ogniskowych, stożek rdzenia na poziomie krążka T12/L1. L3/4 centralna wypuklina krążka mk powodująca modelowanie worka oponowego, powoduje ogniskowe zwężenie kanału kręgowego do 6,5mm AP, cechy pękania pierścienia włóknistego cz. tylnej. Pogrubienie więzadeł żółtych na tym poziomie. L4/5 szerokopodstawna centralna wypuklina krążka mk powodująca modelowanie worka oponowego, zwęża obustronnie zachyłki boczne, cechy pękania pierścienia włóknistego cz. tylnej. L5/S1 szerokopodstawna wypuklina krążka mk lateralizująca ku stronie P, powodująca modelowanie worka oponowego, cechy pękania pierścienia włóknistego cz. tylnej. Dodam, że mam pracę gdzie muszę dźwigać, proszę o interpretację wyniku oraz dalsze postępowanie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak uciążliwe dolegliwości. Na pewno taka sytuacja zdrowotna obniża komfort życia oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Prawidłowo, że wykonano już pewną dokładną diagnostykę w postaci rezonansu magnetycznego. Na podstawie wyniku tego badania można by stwierdzić, że prawdopodobną przyczyną takich objawów są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa. Świadczyć o tym mogłyby liczne zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych wraz z ich dehydratacją, czyli odwodnieniem. Mogło dojść do zmniejszenia wody w dysku, w efekcie, czego krążki obniżają swoją wysokość. Dodatkowo mogło dojść do ucisku na worek oponowy, co może wywoływać takie objawy, jak: ból, czy różnego rodzaju parestezje i zaburzenia czucia.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy, zatem konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Prawdopodobne zostanie Pani zalecona właściwa fizjoterapia. Zabiegi takie jak: krioterapia, masaż, laseroterapia, czy mobilizacja wpływają korzystnie na stany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zmniejszając przy tym odczuwane dolegliwości.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.