Jak rozumieć te badanie MR głowy?

Badanie MR głowy w sekwencji SE, obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR,SWI,DWI EPI. "W obu półkulach mózgowych w istocie białej okołokomorowej i podkorowej widoczne są pojedyncze, drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR odpowiadające przebytym zmianom naczyniopochodnym. Zanik korowo-podkorowy mózgu. Układ komorowy nie jest przemieszczony. Nie wykazano ognisk restrykcji dyfuzji w sekwencji DWIEPI odpowiadających świeżemu niedokrwieniu ani ognisk pokrwotocznych w sekwencji SWI. Zbiorniki nadsiodłowe wpuklają się do przysadki mózgowej, uciskają przysadkę. Przysadka grubości do 0,3cm. Nie można wykluczyć torbieli kieszonki Rathkego.”pacjent lat68

Wyczerpujący opis badania MR głowy z uwzględnieniem echoplanarnej techniki dyfuzyjnej potwierdził obecność u Pana w mózgu niewielkich blizn po przebytych w przeszłości udarach, których dokonania się mógł Pan być nawet nieświadom. Badanie MR wykluczyło jednocześnie obecność jakichkolwiek świeżych udarów mózgu, ani niedokrwiennych o typie zawału mózgu, jak również brak świeżych udarów krwotocznych o typie tzw. popularnie "wylewów". Wskazana jest prewencja wtórna udaru mózgu, którą może zaordynować także lekarz rodzinny.
Natomiast wykryto istotną, niebagatelną patologię przysadki mózgowej skłaniającą do konsultacji endokrynologicznej. Stwierdzone schorzenie wykazuje cechy Zespołu pustego siodła ( Empty sella turcica ), ewentualnie w jego postaci częściowej. Podejrzenie opisującego Pana badanie MR głowy specjalisty radiologa co do obecności Torbieli kieszonki Rathkego wymaga dalszej diagnostyki. Procedurą rozstrzygającą kwestię obecności tego typu torbieli, która potwierdzona wymagałaby operacji neurochirurgicznej, byłoby wcześniejsze konsylium specjalistów z dziedzin : radiologii, neurologii, neurochirurgii i endokrynologii.