Jak rozwiązać mój problem z cerą w ciąży?

Witam, obecnie jestem w 35 tygodniu ciąży. W drugim trymestrze pojawiły się u mnie na brodzie straszne pryszcze, po których niestety zostały mi przebarwienia, tzn. czerwone plamki. Walcze już około 2 miesiący, żeby w końcu zniknęły z mojej brody, ale poki co nic nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Stosuje bioliq serum depigmentacyjne, punktowo przemywam przebarwienia domowym tonikiem z octu jabłkowego i punktowo stosuje również duac, który poleciła mi dermatolog do stosowania w trakcie ciąży. Oprócz przebarwien dodatkowo co jakiś czas pojawiaja się na mojej brodzie pojedyncze krostki. Czy to co stosuje w końcu pomoże i moja cera będzie w normalnym stanie? Dodam że mam 30 lat, jako nastolatka mialam idealna cerę, a od około 5 lat walczę z trądzikiem (tylko i wyłącznie na brodzie), raz jest lepiej raz gorzej ale szczerze mówiąc tracę już siły, bo to strasznie ciężka walka. Jestem również po długim leczeniu tetralysalem ale problem trądziku co jakiś czas powraca. Proszę o pomoc.

Dzień dobry Pani,
w ciąży u wielu kobiet stan skóry się pogarsza ze względu na zmiany hormonalne. Będę szczera, w okresie ciąży i karmienia piersią nie można stosować większości skutecznych metod kosmetycznych. Aktualnie postawiłabym na: (1) pielęgnację kosmetykami naturalnymi do cery trądzikowej, zwracając uwagę by nie zawierały kwasu migdałowego, salicylowego, retinolu itp. oraz (2) kondycję jelit - brak zaparć, regularne wypróżnianie (obecność błonnika w diecie). Do tematu trzeba będzie wrócić po okresie karmienia i dostosować indywidualną terapię.
Pozdrawiam,
Ewa Szmaj

Dzień dobry, trądzik stanowi dość złożony problem, gdyż czynników go prowokujących może być wiele. Najczęstszymi mogą być zaburzenia hormonalne, nadmierna aktywność gruczołów łojowych, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, stres czy dieta. Podczas ciąży na skutek zmian hormonalnych problem może zaniknąć, lecz może również się nasilać. Z uwagi na zdrowie dziecka, na chwilę obecną należy unikać silnych substancji aktywnych stosowanych w terapii przeciwtrądzikowej. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.