Jak schudnąć? Co robić?

Mam 13 lat i ważę 75kg i mam 173cm wzrostu. Parę razy próbowałam schudnąć ale nic z tego. Co mam robić żeby schudnąć? Czy jak będę podnosić ciężarki to schudnę od tego?
13 LAT ponad rok temu

Witam.

Według siatek centylowych BMI dla wieku, Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę. Dlatego powinnaś zacząć unikać tuczących i niezdrowych przekąsek, które dostarczają tylko duże ilości kcal w postaci cukrów prostych i tłuszczy nasyconych (które nie są korzystne ani dla naszego zdrowia ani do utrzymania szczupłej sylwetki). Pamiętaj jednak, że jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować popularnych diet odchudzających, zwłaszcza na własna rękę. Najlepiej zapoznaj się z nawykami zdrowego żywienia i postaraj do nich zastosować.

To pierwszy krok do prawidłowej masy ciała. Pamiętaj jednak, że zdrowe odżywianie to nie dieta i nie ma określonego czasu, to styl życia, który powinien Ci towarzyszyć cały czas.
Powinnaś unikać:
- słodyczy, cukierków
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light)
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców)
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham)
- unikaj produktów smażonych i w panierce (jedz mięso gotowane, pieczone czy duszone bez obsmażania)

Dodatkowo:
- Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny- 3 duże i 2 małe posiłki (nie więcej)
- Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
- Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.
- Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj też o regularnej aktywność fizycznej. Osobiście polecam pływanie, które uelastycznia cale ciało i nadaje mu smukłych kształtów. Dodatkowo zajrzyj na stronę www.abccwiczenia.pl i ćwicz w domu.

Pozdrawiam.