Jak się uchronić przed nowotworem?

dzien dobry.ostatnio bardzo duzo slyszy sie o nowotworach.co jest przyczyna takiego stanu rzeczy?panicznie zaczalem sie bac.u mnie w historii calej rodziny na raka zmarly 3 osoby.rowniez znajomi jak sie slyszy nigdy nie chorowali az tu nagle np.rak trzustki i koniec.ja nie pale ani nie spozywam alkoholu.alkochol jedynie od swieta i to w niewielkich dawkach poniewaz zle sie czuje jak za duzo wypije.jak sie uchronic od nowotwora?co roku robie sobie badania krwi.czy to wystarczy?

Skłonność do chorób nowotworowych może być rodzinna. Lekarz onkolog po zebraniu szczegółowego wywiadu może zlecić badania diagnostyczne. Badania profilaktyczne raczej nie są refundowane przez NFZ, trzeba liczyć się z kosztami.