Jak się zabezpieczyć przed ciążą?

witam prosze o pomoc nie mam zielonego pojecia jak sie zabazpieczyc prezerwatywa nie jest za przyjemna a jeśli chodzi o tabletki to narazie nie mam do nich dostapu gdyż jestes w innym kraju i tak sie składa ze jescze tabletek nie mamokres mam mniej wiecej taki np.maj 17 czerwiec 14 lipiec 10 sierpien 7 itd skad mam wiedzieć kiedy mam dni płodne gdzies słyszałam ze liczy sie od poczatku miesiaczki 14 dni i sa dni płodne
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Pierwsza część cyklu trwa różnie długo. Natomiast od owulacji do krwawienia miesięcznego jest to 14 dni.
Przy prowadzeniu higienicznego trybu życia (regularny sen, brak używek jak alkohol, papierosy) wiarygodne jest określenie dni płodnych na podstawie pomiaru temperatury ciała i wyglądu śluzu. Obserwacje powinny być prowadzone minimum 2-3 cykle miesiączkowe.
Ciężko jednak uznać ta metodę za antykoncepcję.
Najpewniejszym zabezpieczeniem jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej (można udać się do lekarza za granicą, w miejscu pobytu) lub prezerwatywy, jeśli chce się uniknąć zapłodnienia.