Jak skrócenie przerwy wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Przyjęłam pierwsze opakowanie Y***, w czasie 7-dniowej przerwy wystąpiła miesiączka, ale pierwszą tabletkę z nowego blistra zażyłam o dzień za wcześnie, tzn. nie w sobotę tylko w piątek, czyli przerwa trwała 6 dni a nie 7. Dodam, że w poniedziałek odbyłam stosunek bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Mam pytanie: jak skrócenie przerwy wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Czy zażywając kolejne tabletki, jestem zabezpieczona przed ciążą? Ponadto we wtorek rano zażyłam jeszcze tabletkę po.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przerwa między opakowaniami z założenia powinna trwać 7 dni, co zapewnia równowagę hormonalną. W razie potrzeby przerwę można dowolnie skrócić, a nawet jej nie wykonywać. Nigdy nie można jej jednak wydłużać, gdyż ochrona w ciągu ostatnich 7 dni nie jest już zapewniona.

W zaistniałej sytuacji skuteczność preparatu została zachowana i przez cały ten czas była Pani zabezpieczona. Nie było potrzeby stosowania tabletki alarmowej.

Ze względu na jej przyjęcie w najbliższych dniach mogą wystąpić plamienia, co będzie świadczyło o wystąpieniu działań niepożądanych preparatu.

Pozdrawiam