Jak skutecznie i szybko schudnąć?

Witam! Mam prawie 15 lat, 168 cm wzrostu i ważę 104 kg! ;( Jest mi z tym z tym strasznie ciężko! W szkole jestem wytykana palcami, nawet moi dobrzy znajomi patrzą na mnie z obrzydzeniem, jak również ja sama! Jest mi strasznie przykro, stojąc na przerwie w kącie. Uwielbiam ćwiczyć na wuefie. Gry w siatkówkę, piłkę nożną, gimnastyka artystyczna, to dla mnie wielka przyjemność. Mogłabym grać w to codziennie po kilka razy, lecz nie mam takiej możliwości, gdyż mam problemy z dojazdem. Wyglądam ohydnie, nie mogę na siebie patrzeć! Nie mogę także kupować sobie spodni, tam gdzie inne moje koleżanki, bo się w nie nie mieszczę! W biodrach mam 138 cm. Strasznie mnie to dołuje, gdy jadę na zakupy.

Moim największym problemem jest niezdrowe odżywianie się (chipsy, czekolada, batony, lizaki, lody, ciastka). Nie potrafię się powstrzymać. Praktycznie codziennie jem coś słodkiego, nie byłoby to takie straszne, gdybym zjadła np. jedną kostkę czekolady. Ja zjadam pół tabliczki lub całą. Umiem ograniczyć jedzenie do 3 posiłków, lecz na bardzo krótki czas. Chciałabym to zmienić. Chciałabym schudnąć jak najszybciej i najwięcej, ponieważ we wrześniu idę do nowej szkoły, w której nie chciałabym być spostrzegana tak, jak teraz! Przez to wyśmiewanie mnie, mam czasami ochotę uciec gdzieś, gdzie nikt by mnie nie znalazł! Potrzebuję ogromnej pomocy! Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam!

Witaj!

Zbyt wysoka masa ciała wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale również na stan zdrowia naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby nasza waga była prawidłowa, nie wahała się nadmiernie i co najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli w swoim ciele. Twoja masa ciała wskazuje na otyłość, dlatego powinnaś nieco zmienić swój styl życia. Jednak na początku powinnaś zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania i stylu życia, przekonać się do nich i przede wszystkim nie bać się zmian i nowości, jakie będziesz musiała wprowadzić. Jesteś osobą w wieku dojrzewania – Twoje ciało stale się rozwija, rośniesz i nie może Ci zabraknąć żadnych składników odżywczych, dlatego wszelkie diety cud nie mogą być przez Ciebie stosowane. Są to diety, które wyniszczają organizm, zaburzają gospodarkę hormonalną, są monotonne i trudno na nich wytrwać, a dodatkowo powodują tzw. efekt jojo.
Posiłki przez Ciebie spożywane są zapewne przygotowywane przez rodziców czy opiekunów, dlatego nie masz na nie wpływu w 100%. Moim zdaniem warto zwrócić się do dietetyka w poradni żywieniowej, najlepiej wybrać się tam z opiekunem i razem przeanalizować Twój codzienny jadłospis. Jeśli nie masz takiej możliwości zwróć się do poradni gdzie oferowane są usługi przez internet. Z mojej strony nie mogę stwierdzić jakie błędy popełniasz, oprócz tego, że spożywasz produkty typu fast-food oraz słodycze, które są najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości. Pamiętaj też, że ograniczanie ilości posiłków nie jest korzystne – najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie, co około 3 godziny, ale powinny być one lekkie. Polecam zapoznanie się z artykułem, dzięki któremu sama częściowo wychwycisz swoje błędy i będziesz mogła je wyeliminować http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna