Jak skutecznie leczyć chondromalację stawu kolanowego?

Ortopeda stwierdził u mnie lekką chondromelację stawu kolanowego, miałam robione dwa zastrzyki kwasem hialuronowy easy one go. Niestety nie czuję żadnej, nawet najmniejszej poprawy, mimo następującej po zabiegach miesięcznej fizjoterapii. Mam w planach wybrać się do innego ortopedy aby zweryfikować diagnozę i sposób leczenia - w związku z ciągłym bólem kolana (czasem obu) mam pytanie. Czy suplementacja MSM byłaby skuteczna i przydatna (i bezpieczna) czy nie ma na to żadnych szans i sensu? Pozdrawiam

Polecam zabiegi terapii manualnej bądź osteopatii. Wykwalifikowany fizjoterapeuta/osteopata odpowiednio potrafi znaleźć przyczynę jeżeli ból ma podłoże zaburzeń układu ruchu i strukturalnie jest zaburzona jakaś struktura. Do tego należy przeanalizować czynniki środowiskowe, tzn sposób siedzenia, dietę, sen. Ponadto jeżeli ból występuje w obu stawach kolanowych może to świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej bądź kompensacji organizmu która polega na większym używaniu wcześniej "zdrowego" stawu kolanowego i kończyny dolnej. Odnośnie suplementacji MSM są pozytywne badania naukowe opisujące własnie siarkę organiczną w dawce 1200 mg codziennie przez 3 miesiące. Należy jednak pamiętać że MSM może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz ograniczać agregację płytek krwi. Dlatego nie zaleca się przyjmować tej substancji przez osoby z niedociśnieniem, z słabymi wynikami koagulogramu, jak i przez osoby które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Jak i również jeżeli kiedykolwiek była stwierdzona nadwrażliwość na jakiekolwiek związki siarki.