Jak skutecznie leczyć ostrogi piętowe?

Dzień dobry Mam pytanie jak leczyć ostrogi pięt Z poważaniem

Redakcja abcZdrowie

Witam, ostroga piętowa to schorzenie spowodowane odkładaniem się wapnia na kości piętowej, co prowadzi do stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. O schorzeniu może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ostroga-pietowa. Zazwyczaj wywołuje tak duży ból, że pacjenci decydują się na operację. Zanim jednak do tego dojdzie można próbować mniej inwazyjnych metod. Przede wszystkim, jeśli chory ma nadwagę – musi walczyć z dodatkowymi kilogramami, bo mają one wpływ na nasilenie dolegliwości bólowych. Ponadto ważny jest tryb życia – należy zrezygnować z niewygodnych butów na obcasie na rzecz płaskich, najlepiej ze specjalną wkładką stosowaną właśnie w przypadku ostrogi piętowej. Warto również rozpocząć rehabilitacje. Pomocne mogą okazać się zabiegi z ultradźwiękami, laseroterapia, fonoforeza, a także kinezyterapia i fizjoterapia. Miejscowo można stosować chłodzące okłady oraz maści przeciwbólowe, a gdy one zawiodą – zastrzyki z lidokainą oraz sterydy. Dodatkowo ważne, by wykonywać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające stopy oraz rozgrzewanie ich przed każdym wysiłkiem. Więcej o tej metodzie znajdzie Pani pod adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/wkladki-na-ostrogi-pietowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.