Jak skutecznie wyleczyć depresję?

Witam. Mam 22 lata. Choruję na depresję od prawie 8 lat, ale lekarze zdecydowali się podjąć u mnie leczenie dopiero w wieku 17 lat, kiedy do depresji doszły ataki nieuzasadnionej paniki i ciągły lęk. Dostałam pram 20mg, który zadziałał w miarę szybko- po ok. miesiącu czułam się już naprawdę dobrze. Po roku go odstawiłam, za namową lekarza. Niestety miesiąc po odstawieniu przyszedł baaardzo silny nawrót, okropne ataki paniki i lęku, uczucie odrealnienia itd. Miano mnie hospitalizować, ale byłam tym panicznie przerażona, więc lekarz przepisał mi znów pram oraz deprexolet. Zaczęłam brać i tym razem powrót do zdrowia trwał dłużej- ok. 3 miesięcy. I tak przyjmowałam pram 2 lata i... nagle w trakcie przyjmowania leku dostałam kolejnego nawrotu choroby! Poszłam do innego psychiatry i dostałam Aciprex 10mg oraz deprexolet, jak nie pomoże do 2tyg to mam być hospitalizowana. Lekarz sugerował też terapię DDA. Po 5 dniach przyjmowania leku czuję minimalną poprawę, wieczorami czuję się lepiej. Moje pytania są następujące: 1. Jak to możliwe, że w trakcie przyjmowania leku (pram) dostałam nawrotu choroby? Czy to możliwe, że mój organizm się na niego uodpornił? A jak nie to jaki może być inny powód? 2. Czy jest w ogóle szansa, że zadziała na mnie Acpirex, skoro pram nagle przestał? 3. To już mój drugi nawrót- w związku z tym jakie są szanse na to, że uda mi się całkiem wyjść z tej okropnej choroby i że nie będzie ona wracać?

Często leki są konieczne, ale nie są wystarczające w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Dlatego zachęcam także do podjęcia psychoterapii, która pozwoli Pani przyjrzeć się i przepracować także wewnętrzne mechanizmy i przyczyny nawrotów, a tym samym poradzić sobie z nimi na trwale lub bardzie trwale. Oczywiście nie przekreśla to, ani nie zaprzecza kontynuacji farmakoterapii.

Witam Panią,
Przyczyną depresji są zarówno czynniki biologiczne
jak też, a właściwie przede wszystkim, czynniki psychologiczne
oraz środowiskowe.
Przyczyną zaburzeń lękowych są przykre doświadczenia
z dzieciństwa.
Oznacza to, że przyczyna depresji i zaburzeń lękowych
leży głębiej, nie tyle w ciele, co w duszy.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi środkami
farmakologicznymi.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie czy antydepresanty czasami
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale jest to leczenie objawowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję,
należy poznać jej naturę, dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Odpowiednio dopasowana psychoterapia pomoże Pani
uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
zaburzeń depresyjno-lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani równowagę wewnętrzną,
spokój i radość życia.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy depresji,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób wyleczenia.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl