Jak sobie radzić z tymi dusznościami?

Jak radzić sobie z duszności a nerwicowa. Od 2017 roku zazywam escotalpram.Po śmierci mamy zaczęłam obserwować napadów duszności i właśnie wtedy lekarz przepisał mi onet lek.Dzis w nocy miałam kolejny napad.Obudzil mnie jakiś koszmarny sen ,po czym zaczęłam mieć wzmożoną zapotrzebowanie na oddech próbowałam brać głęboki ale miałam blokadę później roztrzeslo mnie ,wystąpiła suchość w jamie ustnej ,pojawiły się wymioty .PO zażyciu labofarmu i wypiciu melisy nie przechodzili.Walczylam z sobą próbując się wyciszyć.Walka trwała długo w końcu zasnęła.Chcialam zapytać co mam robić w takich sytuacjach ?Jakie są techniki na wycisz3nie się.Dodam że od kiedy pojawiła się akademia a zbiegło się to też z moją operacja duszności pojawia się częściej jak zwykle.Prosze o pomoc
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



lęk paniczny (Zespół lęku napadowego) objawia się nieprzyjemnymi, uciążliwymi doznaniami somatycznymi; szybkie tętno -"kołatanie serca", dusznością - spowodowaną hiperwentylacją, objawy często pojawiają się w nocy.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech, duszność w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest dla Pani psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty