Jak stosować leki przy H.Pylori?

Witam nabawiłam się helicobacter pyroli. lekarz przypisał mi Ulcamed 4x1, Emanera 2x1, Tetracyclimun TZF 3x2, Mertonidazol Polharma 2x2. kuracja ma trwac 14 dni. pytanie czy wszystkie tabletki mam zacząć brac jednocześne o jednej godzinie czy zrobić odstep czasowy i podział ?

ERADYKACJA H. PYLORI

UWAGI:
- H. pylori powoduje u wszystkich zakażonych przewlekle aktywne zapalenie błony śluzowej żołądka, które może prowadzić do:
-- ch. wrzodowej,
-- zanikowego zapalenia bł. śluz. żołądka,
-- raka gruczołowego żołądka i
-- chłoniaka MALT;
- rozpoznanie zakażenia H. pylori uważa się za chorobę zakaźną, wymagającą leczenia w każdym przypadku;
- zapalenie żołądka wywołane przez H. pylori jest odrębną jednostką chorobową i wywołuje u niektórych chorych objawy dyspeptyczne; eradykacja H. pylori przynosi długotrwałą ulgę w dyspepsji u ok. 10% chorych;
- do rozpoznania dyspepsji czynnościowej konieczne jest wykluczenie zapalenia żołądka wywołanego przez H. pylori;
- osoby z wrzodem trawiennym w wywiadzie, przyjmujące ASA i NSLPZ należy badać w kierunku zakażenia H. pylori;
- u osób zakażonych H. pylori stosowanie NLPZ dodatkowo zwiększa ryzyko ch. wrzodowej; planowane dłuższe leczenie tymi lekami stanowi wskazanie do diagnostyki zakażenia H. pylori, a eradykacja tej bakterii zmniejsza ryzyko powstawania owrzodzeń błony śluzowej żołądka;
- istnieją dane wskazujące na związek H. pylori z:
-- niewyjaśnioną niedokrwistością z niedoboru Fe,
-- pierwotną małopłytkowością immunologiczną oraz
-- niedoborem witaminy B12;
w tych zaburzeniach należy poszukiwać zakażenia H. pylori;
- eradykacja H. pylori jest leczeniem pierwszej linii w zlokalizowanym chłoniaku MALT;
- mocznikowy test oddechowy (UBT) jest najlepiej przebadanym i najbardziej zalecanym testem nieinwazyjnym;
można też wykorzystywać oznaczanie antygenów H. pylori w kale z użyciem p-ciał monoklonalnych;
- IPP należy odstawić co najmniej na 2 tygodnie przed badaniem w kierunku zakażenia H. pylori, a antybiotyki i związki bizmutu na co najmniej 4 tygodnie;
- jeśli są wskazania do endoskopii i nie ma przeciwwskazań do biopsji, szybki test ureazowy jest badaniem pierwszego wyboru; jego czułość i swoistość wynoszą odpowiednio 90% i 95 – 100%; wynik tego testu można odczytywać w czasie od 15 min. do 24 godzin, lecz większość wyników dodatnich uzyskuje się w ciągu 120 – 180 minut;
wynik może być fałszywie ujemny przy czynnym lub niedawnym krwawieniu oraz gdy nie zachowano 14-dniowej przerwy w stosowaniu IPP albo 4-tygodniowej przerwy po antybiotykoterapii;
- szybki test ureazowy nie jest zalecany w ocenie skuteczności eradykacji H. pylori;
- po I-szym niepowodzeniu, jeśli wykona się endoskopię, to zaleca się, w celu wyboru dalszego leczenia, hodowlę i badanie oporności H. p. na antybiotyki, chyba że rozważa się zastosowanie terapii poczwórnej z bizmutem;
- najlepszą metodą do potwierdzenia eradykacji H. pylori jest UBT (mocznikowy test oddechowy); alternatywę stanowi wykrywanie antygenów H. pylori w kale z użyciem p.c. monoklonalnych; badanie należy wykonać po co najmniej 4 tygodniach od zakończenia leczenia;
- eradykacja H. pylori powoduje ustępowanie zapalenia i zaniku błony śluzowej żołądka, ale nie metaplazji jelitowej;

Schematy eradykacji H. pylori wymieniane w wytycznych Maastricht V/Florencja:
- (standardowa) terapia potrójna: IPP oraz 2 z 3 antybiotyków – amoksycylina, klarytromycyna i pochodna nitroimidazolu (metronidazol lub tynidazol);
- terapie poczwórne z bizmutem: IPP, związek bizmutu i 2 antybiotyki – typowo metronidazol i tetracyklina, ew. amoksycylina, lewofloksacyna, furazolidon lub ryfabutyna; klarytromycyny najlepiej unikać w tym zestawieniu;
- terapie poczwórne bez bizmutu:
-- równoczesna: IPP, amoksycylina, klarytromycyna i pochodna nitroimidazolu przez 10 – 14 dni;
-- sekwencyjna: przez pierwsze 5 – 7 dni IPP i amoksycylina, → przez kolejne 5 – 7 dni IPP, klarytromycyna i pochodna nitroimidazolu; w terapii sekwencyjnej można stosować klarytromycynę; wg ostatnich badań terapia sekwencyjna jest mniej skuteczna i raczej nie należy jej stosować jako leczenia pierwszego wyboru;
-- hybrydowa: przez pierwsze 7 dni IPP i amoksycylina, → przez kolejne dni dodatkowo klarytromycyna i pochodna nitroimidazolu;
- terapie z fluorochinolonem (gł. lewofloksacyną, rzadziej moksyfloksacyną):
-- potrójna: IPP, Amoksycylina i fluorochinolon;
-- poczwórna: jw. plus związek bizmutu;
- w regionach o częstej (↑ 15%) oporności na klarytromycynę zaleca się stosowanie terapii poczwórnej z bizmutem albo t. poczwórnej bez bizmutu (IPP, amoksycylina, klarytromycyna i pochodna nitroimidazolu); na obszarach o dużej podwójnej oporności na klarytromycynę i metronidazol zalecanym leczeniem I-szej linii jest t. poczwórna z bizmutem;
- t. poczwórna z bizmutem powinna trwać 14 dni, chyba że na danym obszarze udowodniono skuteczność terapii 10-dniowej;
- spośród terapii poczwórnych bez bizmutu należy preferować terapię równoczesną (IPP, amoksycylina, klarytromycyna i pochodna nitroimidazolu), ponieważ wykazano, że jest ona najskuteczniejsza w przypadku antybiotykooporności;
- t. poczwórna bez bizmutu (równoczesna) powinna trwać 14 dni, chyba że na danym obszarze udowodniono skuteczność terapii 10-dniowej;
- na obszarach o małej częstości oporności na klarytromycynę zaleca się stosowanie terapii potrójnej jako leczenia empirycznego pierwszej linii; alternatywę stanowi terapia poczwórna z bizmutem;
- stosowanie IPP w dużych dawkach 2x dz. zwiększa skuteczność terapii potrójnej; w Europie i Ameryce Północnej, gdzie odsetki osób szybko metabolizujących IPP są duże, można preferować esomeprazol i rabeprazol;
- terapia potrójna z IPP i klarytromycyną powinna trwać 14 dni, chyba że na danym obszarze udowodniono skuteczność krótszych terapii;
- w leczeniu I linii u chorych z alergią na penicylinę można zastosować, w regionach z małą opornością na klarytromycynę, połączenie IPP, klarytromycyny i metronidazolu;
w regionach z dużą opornością na klarytromycynę należy preferować terapię poczwórną z bizmutem;
- schemat z fluorochinolonem może stanowić empiryczną opcję ratunkową II linii w przypadku alergii na penicylinę;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- zakażenie H. pylori jest głównym czynnikiem raka żołądka;
90% przypadków raka żołądka jest spowodowane przez zakażenie H. pylori;
- eradykacja H. pylori przerywa reakcję zapalną, a wczesne leczenie zapobiega progresji do zmian przedrakowych;
- eradykacja H. pylori odwraca zanik błony śluzowej żołądka, jeśli nie rozwinęła się metaplazja jelitowa, a u części chorych zatrzymuje progresję od zmian przednowotworowych do nowotworowych;
- ryzyko rozwoju raka żołądka można zmniejszyć, przeprowadzając skuteczną eradykację H. pylori przed rozwinięciem się zaniku i metaplazji jelitowej błony śluzowej żołądka;
- zaawansowane zmiany przednowotworowe:
-- zanik i
-- metaplazja jelitowa;
wymagają kontroli endoskopowej z oceną histologiczną;
- ryzyko raka żołądka koreluje z ciężkością i rozległością zaniku błony śluzowej;
- ryzyko raka żołądka jest zwiększone u osób w stadium III klasyfikacji OLGA oraz w stadium IV klasyfikacji OLGIM; tych pacjentów należy objąć nadzorem endoskopowym;
- wg ESGE, gdy w wycinkach błony śluzowej nie występuje dysplazja, kontrolną gastroskopię z biopsjami należy wykonywać co 3 lata;
- o ile nie istnieją pilne wskazania, najbardziej odpowiedni moment do eradykacji H. pylori to okres po 12 r.ż. (zakażenie H. pylori następuje przeważnie przed 12 r.ż.);
- probiotyki mogą zwiększać odsetek eradykacji H. pylori dzięki poprawie tolerancji terapii eradykacyjnej – głównie poprzez zmniejszanie częstości występowania biegunki; ta sugestia dotyczy tylko szczepów Lactobacillus, Bifidobacterium, lub Saccharomyces boulardii;
- niedawno ukazała się metaanaliza, w której wykazano, że dodanie do leczenia eradykacyjnego preparatu Saccharomyces boulardii zwiększa jej skuteczność i zmniejsza częstość jej działań niepożądanych; w trakcie tego badania pacjenci otrzymywali przez 2 – 4 tygodnie p.o. preparat S. boulardii w dawce 500–1000 mg/d (10–22,5 × 109 CFU) w 2 lub 3 dawkach podzielonych;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- w PL jest duża oporność na klarytromycynę, nie należy jej stosować w schematach potrójnych;
- w krajach Europy Zachodniej oporność na Klarytromycynę jest mała;
- u konkretnego chorego stwierdzenie w wywiadach uprzedniego stosowania któregoś z głównych antybiotyków rozważanego schematu wskazuje na prawdopodobną oporność na ten lek, nawet jeśli występuje ona rzadko w tej populacji;
- część przedodźwiernikowa żołądka – jedyne miejsce, gdzie H. pylori utrzymują się;
- oznaczanie p.c. przeciwko pepsynogenowi (Pg) jest najbardziej użytecznym badaniem nieinwazyjnym do oceny stanu błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe vs niezanikowe);
- wskaźnika PgI/PgII nie można uznać za biomarker neoplazji żołądkowej;
- H. pylori dawna nazwa Campylobacter pylori;

- OLGA, OLGIM – histologiczne systemy stratyfikacji ryzyka;
- ESGE – European Society of Gastrointestinal Endoscopy;

- dysplazja czyli nieprawidłowe dojrzewanie; cechują ją nieprawidłowości w wyglądzie komórek oraz zaburzenia w architekturze tkanki, wskazujące na wczesny krok w kierunku transformacji nowotworowej -- zaburzenia budowy komórek – polimorfizm, nieprawidłowości jąder; -- zaburzenia ich dojrzewania i różnicowania (liczne mitozy) oraz -- zaburzenia struktury (utrata biegunowości komórek i warstwowości jąder); zjawisko dysplazji polega na stopniowej przebudowie dotychczas zdrowego narządu; to zaburzone różnicowanie jest ograniczone do warstwy nabłonkowej (dysplazja dotyczy głównie nabłonka i tkanki łącznej) i nie ulega inwazji do głębszych tkanek – nie przekracza błony podstawnej; dysplazja jest najbardziej stałym wykładnikiem histopatologicznym stanu przedrakowego nabłonka;

- metaplazja jelitowa to zaburzenie, w wyniku którego błona śluzowa żołądka zmienia się w błonę śluzową jelita; metaplazja tym różni się od dysplazji, że w przypadku komórek dysplastycznych zmiany są zakodowane w ich genomie i są przekazywane komórkom potomnym; (metaplazja – zmiana typu komórek);

LECZENIE ERADYKACYJNE H. PYLORI

- leczenie I-go rzutu:

1 -- terapia poczwórna z bizmutem: 10 – 14 dni:
sól bizmutu +
Tetracyklina +
Metronidazol 0.5 3x dz +
IPP w dawce standardowej 2x dz;
+ Enterol 250, p.o. w dawce 500 – 1000 mg/d, w 2 lub 3 dawkach podzielonych, przez 2 – 4 tygodnie;

2 -- terapia poczwórna bez bizmutu – j.w;
zamiast bizmutu stosuje się Amoksycylinę;

- leczenie II-go rzutu: 10 dni;
Amoksycylina 1.0 2x dz +
Lewofloksacyna 0.25 2x dz +
IPP w dawce standardowej 2x dz;
+ Enterol 250, p.o. w dawce 500 – 1000 mg/d, w 2 lub 3 dawkach podzielonych, przez 2 – 4 tygodnie;

- leczenie III-go rzutu:
w oparciu o badanie wrażliwości bakterii, badania molekularne;

PREPARATY:
-- amoksycylina:
Amotaks tabl. po 1.0 g – 16 i 20 szt.; Duomox tabl. po 1.0 g – 20 szt.;
-- bizmut:
Ulcamed tabl. powl. – 1 tabl. zawiera dicytrynian tripotasu bizmutu (III) (cytrynian bizmutu) w ilości odpowiadającej 0.12 g tlenku bizmutu – 56 szt.;
dawkowanie: 0.12 g (1 tabl.) 4x dz. lub 0.24 g (2 tabl.) 2x dz., pół godziny przed posiłkami i/lub snem, przez 7 – 14 dni – w eradykacji H. pylori; w ch. wrzodowej leczenie trwa 4 – 8 tyg.;
w jednym cyklu nie stosować dłużej niż 2 m-ce (w leczeniu ch. wrzodowej) a przed rozpoczęciem kolejnego zachować co najmniej 2 m-ce przerwy; nie zaleca się stosować u dzieci i młodzieży;
-- klarytromycyna:
Klacid tabl. 500 mg 14 szt;
-- levofloksacyna:
Levoxa, tabl. powl. po 0.25 i 0.5 g – 10 szt.; Xyvelam, tabl. powl. po 0.25 i 0.5 g – 10 i 7 szt.;
-- metronidazol:
Metronidazol Polpharma tabl. 250 mg, 20 szt.; tabl. 500 mg, 28 szt.;
-- Pylera, 1 kaps. zawiera: (w opakowaniu 120 kaps.)
140 mg dicytrynianu tripotasu bizmutu (III) (co odpowiada 40 mg tlenku bizmutu),
125 mg metronidazolu,
125 mg chlorowodorku tetracykliny;
dawkowanie: 3 kaps. 4x dz. (najlepiej po jedzeniu) przez 10 dni;
stosować, np. z omeprazolem 20 mg, 2x dz., przez 10 dni;
-- ryfabutyna: w PL nie jest dostępna; można ją stosować w leczeniu ratunkowym, ale należy pamiętać, że antybiotyk ten pozostaje nadal skuteczny wobec wysoko opornych prątków Mycobacterium tuberculosis; należy więc używać jej bardzo rozważnie;
-- Saccharomyces boulardii: np. Enterol 250, kaps. po 0.25 g – 10 i 20 szt; p.o. 500 – 1000 mg/d w 2-3 dawkach podzielonych przez 2 – 4 tygodnie;
-- tetracyklina:
Tetracyclinum TZF tabl. powl. po 0.25 g – 16 szt.;
-- tynidazol:
Tinidazolum Polpharma tabl. powl. po 0.5 g – 4 szt.;
eradykacja H. pylorii, dorośli, 0.5 g, 2x dz., przez 7 dni; (wg ulotki);

- standardowe dawki IPP:
-- omeprazol 20 mg 2x dz;
-- esomeprazol 20 mg 2x dz;
-- rabeprazol 20 mg 2x dz;
-- lanzoprazol 30 mg 2x dz;
-- pantoprazol 40 mg 2x dz;

I terapia poczwórna z bizmutem (14 dni)
Rp.
Ulcamed 56 tabl. S. 2 tabl. 2x dz.
Metronidazol Polpharma tabl. 0.5 g 56 tabl. S. 1 tabl. 3x dz.
Tetracyclinum TZF tabl. 0.25 g 112 tabl. S. 2 tabl. 4x dz.
Omeprazol 20 28 kaps. S. 1 kaps. 2x dz.
Enterol 250 30 kaps. S. 1 kaps. 2x dz.

II terapia potrójna z lewofloksacyną (10 dni)
Rp.
Duomox 1.0 g 20 tabl. S. 1 tabl. 2x dz.
Levoxa 0.25 g 20 tabl. S. 1 tabl. 2x dz.
Omeprazol 20 28 kaps. S. 1 kaps. 2x dz.
Enterol 250 30 kaps. S. 1 kaps. 2x dz.

wizytylekarskie.org