Jak Symla 50 działa po alkoholu?

Jak Symla 50 działa po alkoholu?A jak sertagen? Czym grozi to połączenie?

W oparciu o wieloletnie doświadczenie obserwacji lekarskiej osób, które po spożyciu alkoholu przyjmowały leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, powszechnie wiadomo że skutkiem takich połączeń są objawy neurotoksyczne. Liczne badania naukowe i doświadczalne prowadzone nad lekami przed ich wprowadzeniem do leczenia ludzi, w ramach próbnych reakcji z alkoholem, potwierdzają bardzo negatywne, niekiedy trwałe skutki chorobotwórcze skojarzenia alkoholu z przeciwpadaczkową lamotryginą ( Symla 50 ) lub przeciwdepresyjną sertraliną ( Sertagen ). W przypadku Symla istnieje wraz z alkoholem wspólny ich punkt oddziaływania w mózgu na tzw. szlaki glutaminergiczne. Lek Symla bez alkoholu hamuje pobudzenia glutaminergiczne i dzięki temu zapobiega napadom padaczkowym, a jednocześnie mechanizm działania tego leku działa stabilizująco na nastrój, w pewnej mierze chroniąc przed depresją. Alkohol natomiast, wraz z produktami jego chemicznego rozkładu w organizmie prowokuje napady padaczkowe, przez co niweczy on dobroczynne działanie leku Symla, a dodatkowo alkohol jako rodzaj "rozpuszczalnika" reagując bezpośrednio z Symlą ( lamotryginą ) - powoduje degenerację mózgu. Podobnie dzieje się, gdy po spożyciu alkoholu zażyłoby się lek Sertagen, ze względu na wspólne ich punkty uchwytu działania na szlaki katecholaminoergiczne, potęguje się działanie neurodegeneracyjne. Może nastąpić też przy tym uszkodzenie nerek i objawy podrażnienia układu pokarmowego ( wymioty, biegunka ). Należy zauważyć, że Sertagen używa się także w leczeniu uzależnienia alkoholem i zażywanie Sertagenu zmniejsza skłonność do spożywania alkoholu.