Jak szukać przyczyny bóli głowy?

Witam , mojej przyjaciółki mąż ma bardzo częste bóle głowy niemal codziennie, głowa nie boli raz na trzy tygodnie , była zrobiona tomografia i rezonans nic nie wykryto a bóle są bardzo duże i nie do zniesienia . Ból jest od okolo 5 lat . Jak znaleść przyczynę jeśli badania nic nie wykazały . Szukamy pomocy wszędzie ale nikt nie umie pomoc. Proszę pomuszcie . To jest młody chłopak 32 lata nie może się skupić ,pracować poprostu normalnie żyć . Będę wdzięczna za odpowiedz . Dziękuje Anna

Witam!
Jeżeli badania pracowniane wypadają prawidłowo, ból słabo reaguje na typowe leki p/bólowe, to należy zastanowić się nad podłożem nerwicowym tych dolegliwości. Nerwica może naśladować objawy każdej choroby somatycznej i nie jest to symulacja, tylko działanie na poziomie podświadomości. Należy zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego, Zrobią badania testowe, określą profil osobowości, poziom lęku i niepokoju wewnętrznego, podatność na sugestię i zaproponują odpowiednie leczenie, zazwyczaj jest to psychoterapia ze wsparciem lekami p/lękowymi (SSRI). Jeżeli przez pięć lat ten Pan przyjmuje leki przeciwbólowe, to one już na niego nie działają, ponadto mają działania uboczne. W zależności od tego jakich macie fachowców i czym oni dysponują, mogą zaproponować także inne metody leczenia. Generalnie najmniej objawów niepożądanych dla ciała mają różne formy psychoterapii. Lecz nie należy się trzymać tylko jednej metody leczenia!
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Istnieje wiele przyczyn bólów głowy.
Ważne jest - czy ból jest jednostronny czy obustronny, natężenie bólu w skali 1-10, objawy towarzyszące bólowi (nudności, wymioty, światłowstręt), charakter bólu (czy pulsujący), czas trwania bólu (sekundy, minuty czy godziny). Pierwotne bóle głowy to np. migrena, napięciowy ból głowy lub klasterowy ból głowy - w tych schorzeniach wszystkie badania są zwykle prawidłowe. Wtórne bóle głowy towarzyszą różnym schorzeniom neurologicznym (np. udar, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), internistycznym (np. niedokrwistość, choroby tarczycy), laryngologicznym (zapalenie zatok), boreliozie. Ból głowy może również być objawem depresji lub zaburzeń nerwicowych. MOże wystąpić z powodu stresu, przemęczenia, bezsenności.
Wskazana kompleksowa konsultacja neurologiczna najlepiej u neurologa specjalizującego się w bólach głowy. Jeśli to migrena - możliwe leczenie profilaktyczne, blokady nerwów, botox itp.
Przede wszystkim należy postawić rozpoznanie, określić typ bólu głowy, następnie można skupić sie na leczeniu.
Pozdrawiam.