redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy po złamaniu wytwarza się martwica?

Witam 3 tygodnie temu mój tato miał wypadek mianowicie spadł z drabiny i doznał otwarcia złamanego w okolicy kostki oraz pięty.Mija już 3 tydzień jak leży w szpitalu gdzie na ramię pojawiły się dwa pęcherzyki oraz kawałek czarnej skóry czy to może by. Martwica ? Lekarze wycieli dziś ta martwa tkankę iż rana szyta nie zaślepiła się , pyta je brzmi czy taka martwica może być grozna czy dobrze usunięta oraz na bieżąco oczyszczana nie będzie powodowała dalszego utrudniania rany ?? Jeszcze dodam iż gorączka utrzymuje się już 3 tydzień w tej chwili to już bardziej stan podgorączkowy czy to normalne ?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
W przypadku tego typu ran często dochodzi do uszkodzenia tkanek otaczających i proces gojenia jest utrudniony. Nierzadko dochodzi również do miejscowej infekcji. W wyniku urazu mechanicznego oraz infekcji może powstać miejscowa martwica. W celu zapewnienia prawidłowego procesu gojenia należy usunąć możliwie jak największą ilośc tkanek martwiczych i w przypadku infekcji zastosować antybiotykoterapię (najlepiej celowaną, zgodną z antybiogramem). Rany tego typu goją się poprzez ziarninowanie, czyli wzrost tkanki którą nazywamy ziarniną, która musi wypełnić "całą ranę" i ostatecznie pokryć się naskórkiem. Przez cały okres gojenia należy dbać o odpowiednią wilgotność ziarniny (za pomocą odpowiednich opatrunków) oraz zapobiegać infekcji. Proces gojenia może trwać bardzo długo, w zależności od wielkości rany, ilości pokrywającej martwicy, włóknika, ewentualnie pojawiających się infekcji itp. Choroby współistniejące, takie jak cukrzyca dodatkowo mogą zabuzrać procesy gojenia i znacznie wydłużyć ten proces.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy może to być zapalenie okostnej?

dzien dobry, 2 tygodnie temu poszłam na przegląd, stomatolog to nic nie znalazł do naprawy, ale chciałam jedną plombę wymienić, bo już była stara i ogólnie czułam, że coś już się z tym zębem może dziać, ponieważ ząb robil się matowy po kilku godzinach od umycia, ponadto dziąsło przy nim pobolewalo. doktor sciągnął mi tę plombę i okazało się, że jakaś tam próchnica już była i mi to niby wyczyścił, założył nową plombę i wszystko super, ale następnego dnia mnie bardzo bolało, nie mogłam nic ugryźć, przeszywał aż ból. Bołało mnie tak 5 dni i się znów się umówiłam do stomatologa, poszlam i mi zalakierował to fluorem, ząb przestał aż tak bolec, ale w nocy nie mogłam spać z bólu dziąseł i ogólnie taki dziwny ból, jakby kości, jakby stan zapalny na polowie twarzy. ten stan zapalny się cały czas utrzymuje. udalam się także do innego doktora skontrolować to, zrobiłam tam zdj panoramiczne i punktowe tego zęba. doktor nie potwierdził zapalenia miazgi, stwierdził ze ból pochodzi od zatrzymanej osemki na gorze. Jednak nadal uważam, ze to nie jest główny powod tego dziwnego bólu, który pulsuje do ucha, czoła, mam także powiększone węzły chłonne. Mam wrazenie ze się w ogole obniżył ten ząb, albo mam za wysoko plombę, nie wiem. Co to może być? Może być to zapalenie okostnej? ogólnie dziąsła nie są zaczerwienione, ból pochodzi jakby z wewnątrz
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty