Jak trzeba leczyć ten stan zapalny zęba?

Dzień dobry Prawie 4 miesiące temu miałam leczoną dolną szóstkę kanałowo. W zębie był już stan zapalny dlatego lekarz nie skończył zęba na jednej wizycie tylko na dwóch. Po skończeniu leczenia na gotowo wszystko było dobrze jednak po upływie około 4 miesięcy w miejscu gdzie była robiona ta dolna szóstka zaczęło pojawiać się uczucie: kłucia, ciągnięcia jakby te miejsce zrobiło się takie cierpkie. W tym czasie ząb został prześwietlony punktowo na owym zdjęciu wyszedł dalej utrzymujący sie stan zapalny. Czy ząb jeszcze potrzebuje czasu aby to zapalenie zniknęlo i czy wymienione objawy: kłucie, ciągnięcie jest spowodowane przez ten stan zapalny ? Z góry bardzo dziękuje za informację.

Niestety czasami, przy rozległych stanach zapalnych, leczenie kanałowe jest bardzo trudne. Może się również stać tak, że pomimo przwidłowo przeprowadzonych procedur leczenia, tkanki zęba nie będą chciały się goić. Trudne leczenie, ze zmianami okołowierzchołkowymi warto wspomóc antybiotykiem. Co ok 2 msc należy zrobić zdjęcia kontrolne. Jeżeli będa jeszcze jakieś wątpliwości może być konieczne wykonanie tomografii danej okolicy. Dopiero wtedy lekarz, specjalizujący się w leczeniu endodontycznym, będzie mógł ocenić konieczność dalszego leczenia. Może się okazać, że nie wszystkie kanały zostały odnalezione lub nie wszystkie zostały wypełnione na odpowiednią długość. Warto mieć do porównania również zdjęcia tego zęba wykonane przed leczeniem, podczas leczenia i pojego zakończeniu. Lekarzowi jest wtedy łatwiej prześledzić stan tkanek i zaobserwować, czy widoczny wcześniej stan zapalny zmniejsza się. Niestety, nawet po leczeniu kanałowym przeprowadzonym pod mikroskopem i z zachowaniem wszystkich procedur, ząb może dawać dolegliwości przed kilka miesięcy.