Jak wyczuć powiększone węzły?

Witam serdecznie wszystkich. Mam może i dziwne pytanie, ale interesuje mnie, jak sprawdzić, czy mam powiększone węzły? Czytam jak niektórzy opisują swoje dolegliwości i między innymi piszą, że mają powiększone węzły szyjne. Skąd to wiedzą? Czy to tylko widać przez USG, czy macanie ich wystarczy? Proszę o odpowiedź i proszę się nie śmiać, jeśli wystosowałam głupie pytanie, ale jak przysłowie mówi: "Kto pyta, nie błądzi" :) Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Węzły chłonne wyczuwalne mogą być jako zgrubienia pod skórą. Aby prawidłowo stwierdzić, że ktoś może mieć powiększone węzły chłonne, potrzebna jest jednak wiedza anatomiczna, gdzie węzły chłonne są umiejscowione. Czasami zdarza się, że to, co pacjent wyczuwa nie jest węzłem, ale np. mięśniem lub kością. Dlatego też ocenę, czy u kogoś występują powiększone węzły chlonne powinien dokonać lekarz.

Jeżeli martwi się Pani stanem swoich węzłow chłonnych, proszę o konsultację z internistą.

Pozdrawiam serdecznie