Jak wygląda schemat leczenia ostrej białaczki szpikowej M2?

Bardzo proszę o dokładne opisanie ww. schematu. Ile chemioterapii trzeba przejść przed przeszczepem szpiku? Czy leczenie konsolidacyjne jest tak mocne, jak to pierwsze? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Aktualnie cały czas trwają badania nad poszukiwaniem coraz bardziej skutecznych schematów leczenia. Wybór leczenia oraz jego intensywność uzależnione jest od wielu czynników, związanych zarówno z samą chorobą jak i pacjentem (np. wiek lub choroby przewlekłe). Zazwyczaj w chemioterapii indukcyjnej stosuje się schemat oparty na trzech lekach, które podaje się łącznie przez 6 dni, następnie w 6 dobie ocenia się odpowiedź na leczenie. W razie braku odpowiedzi dodatkowo podaje się leki przez kolejne dwa dni.

Po uzyskaniu całkowitej remisji, stosuje się leczenie konsoilidujące (2 cykle), oparte na nieco innym schemacie lekowym, aczkolwiek równie intensywnym. Przed pierwszym cyklem konsolidującym zazwczaj przeprowadza się badanie HLA w kierunku poszukiwania dawcy oraz ocenę czynników ryzyka. W razie braku dawcy niespokrewnionego po 2 cyklu konsolidującym rozpoczyna się przygotowania do zebrania materiału do autoprzeszczepu.

Oprócz ewnetualnego przeszczepu szpiku, u chorych z całkowitą remisją istnieje alternatywa w postaci leczenia podtrzymującego, które powtarza się przez okres 2 lat.

Pozdrawiam serdecznie