Jak wyleczyć schizofrenię u młodego mężczyzny?

Witam, mój syn ma zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną (7,5 roku). Na początku był leczony zolafrenem w dawce od 5 do 20 mg. Mimo tej dawki nie było pełnej remisji, uzyskał tylko krytycyzm, nadal słyszł "głosy". Po wyjściu ze szpitala trafił pod opiekę pani doktor, która próbowała różnych leków i kombinacji by pomóc synowi. W końcu trafiła na serdolect, który wydaje się zadziałał najlepiej. Jednak syn zepsuł efekty jej działań uznając, że już jest wszystko dobrze i odstawił leki. Skończyło sie psychozą, szpitalem, powrotem do zolafrenu i elektrowstrząsami (9 zabiegów). Nadal bez pełnej remisji. Po kolejnych 3 latach pani doktor zdecydowała się na kolejny powrót do serdolectu. Od 1,5 miesiąca syn bierze serdolect 16 mg i zmniejsza zolafren (obecnie 5 mg). Przez 2 tygodnie było znów bardzo dobrze, głosy sporadycznie. Ale później syn spotkał osobę z przeszłości, wspomnienia wróciły i nastąpiło gwałtowne pogorszenie. Znów ma głosy przez cały dzień. Siedzi, pali ogromne ilości papierosów, pije kawę za kawą - jednym słowem koszmar. Pani doktor rozważa klozapol ale nie wiem kiedy i jak zamierza go wprowadzać. Póki co syn jest pod naszą opieką i jest bardzo ciężko patrzeć jak syn cierpi. Proszę poradzić co robić, jakie ewentualnie leki można by spróbować i czy w warunkach domowych jest to bezpieczne czy raczej szpital. Syn chciałby uniknąć szpitala a ja się boję czy damy radę w warunkach domowych.

Dzień dobry. Faktycznie bardzo trudno jest dobrać leki w przypadku rozpoznanej schizofrenii. Są pacjenci, którzy tylko częściowo osiągają remisję i np. wycofują się wszystkie objawy prócz jednego. Nie ma możliwości bezpiecznego leczenia bez stałej opieki lekarza psychiatry. Jeśli syn ma duży opór przed leczeniem stacjonarnym może w Państwa okolicy znajduje się dzienny oddział psychiatryczny, w którym to syn przebywa w określonych godzinach i wraca do domu. W ramach oddziału dziennego ma zapewniony codzienny kontakt z psychiatrą, co znacząco ułatwia możliwość ustalenia leczenia. Są też psycholodzy, psychoterapeuci, a co za tym idzie najsensowniejsza i najskuteczniejsza forma pomocy osobom cierpiącym podobnie jak syn. Radziłabym porozmawiać o tej alternatywie z Panią doktor, która prowadzi leczenie syna. Jeśli w Waszej okolicy funkcjonuje taki oddział doktor pewnie będzie zorientowana. Oczywista sprawą jest konieczność ustalenia leczenia farmakologicznego ale równie istotnym elementem jest terapia, szczególnie w okresach remisji. Pozdrawiam serdecznie.