Pieprzyki a rak skóry

Czy pieprzyki mogą przyczynić się do powstania raka skóry? Czy niepozorna brązowa plamka może stać się czerniakiem? Na ten temat wypowiada się specjalista - prof. Waldemar Placek, dermatolog.

Witam
Jeżeli ma Pani takie tendencje proszę unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz stosować kremy ochronne z wysokim faktorem. Należałoby sprawdzić wszystkie znamiona barwinikowe u dermatologa. Nie ma domowych sposobów na usunięcie znamienia barnikowego. Jeżeli jest wskazane, to trzeba je wyciąć.

Absolwentka Akademii Medycznej i Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej.
0

Skórę należy chronić kremami z filtrem SP:F ciało ok 20 SPF twarz 30 SPF i wiecej, Znamiona powinny być chronione blokerami - to kremy ,ktore zawierają duzą ilość filtrów mineralnych i blokuja dostęp promieniowania skłonecznego do skóry.

0

Najlepszym przeciwdziałaniem jest unikanie ekspozycji na słońce, którego promieniowanie jest głównym czynnikiem zmian barwnikowych na skórze. Zmiany, które Pani ma trzeba obserwować czy się nie powiększają i nie zmieniają kształtu i zabarwienia. Jeżeli coś takiego się będzie działo dobrze jest odwiedzić dermatologa i sprawdzić rodzaj zmian dermatoskopem. Odkryte części ciała należy smarować kremami z filtrem o faktorze SPF przynajmniej 30 co powinno zatrzymać około 97% promieniowania UVA. Trzeba też pamiętać, że skuteczność działania filtru to około 3 godzin po nałożeniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty