Jak zajść w ciążę po 30-stce, mając od nastolatki nieregularne cykle?

Mam 34 lata, właśnie wyszłam za mąż i chcemy mieć z mężem (34l.) dzidziusia. Każdego miesiąca od lipca próbujemy, ale przez to że na razie nie mieszkamy razem na co dzień, jedynie mamy weekendy, najczęściej się rozmijamy z owulacją. A jeśli już jest ona blisko np. we wtorek, albo czwartek (po moich obliczeniach kalendarzykowych) okazuje się że sex był albo za wcześnie albo za późno o ten 1 lub 2 dni. Nie załapuje. W dodatku mam nieregularny cykl od lat, tzn. raz dostaję okres po 25 dniach, raz po 28, raz po 26, znów po 29 dniach, albo przez 2-3 miesiące po 25-6 dniach i skok do np.28-9 i tak w kółko. Jedynie kiedy był on regularny to było przed ślubem przez niecały rok, biorąc tabletki antykoncepcyjne - wtedy miałam okres co 28 dni(nigdy wcześniej tego typu antykoncepcji nie stosowałam). Nie chcę regulowania jakimiś tabletkami cyklu, bo to czasochłonne i uważamy też, że nie mamy już czasu na wielomiesięczne próbowanie. Mój lekarz ginekolog, któremu opowiedziałam to samo, poradził od razu zrobić badanie nasienia a potem skupić się na mnie, jeśli nasienie okaże się zdrowe. Ja myślę też że problemem może być u mnie brak owulacji w cyklach, a nie bardzo wiem jak to rozpoznać jeśli się da. Albo stres, albo skutki brania tabletek antykoncepcyjnych, albo słabe nasienie. Nie wiem już co myśleć, a byłam już tak blisko kiedyś i byłam prawie pewna że zaszłam a tu test wyszedł negatywny i normalny okres za 2-3 dni to potwierdził. Więc jak mam zajść w ciąże przy nie regularnym cyklu? Czy muszę zacząć stosować te wszystkie metody kalendarzyk, mierzenie temperatury, obserwacje śluzu itp? Bo na te rzeczy ja rano nie mam czasu - wstaję o 5:15 do pracy na 7:00. Czy najlepszą w moim przypadku metodą są testy owulacyjne? Dorota.

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

jest wiele metod które możecie zastosować. Na początku należy wypróbować wszystkie naturalne metody- choć uwzględniając Twój wiek nie ma na to długiego czasu. Owszem można stosować samooobserwację, bądź czulsze badanie hormonalne z krwi-  badanie poziomu FSH ( jego najwyższy wzrost jest w trakcie owulacji), podstawą jest oznaczenie piku wzrostu poziomu i obecność Twojego męża, warto postarać się byście w te dni byli razem i próbowali. W razie niepowodzeń zalecam zgłoszenie się do kliniki zajmującej się niepłodnością- należy wykonać wówczas wszystkie badania zarówno dotyczące kobiety jak i mężczyzny. Im wcześniej rozpoczniecie tym macie więcej czasu.

Pozdrawiam!