Jak zapobiegać zapaleniu nerek?

Witam. Miałam 2 razy zapalenie lewej nerki - pierwsze 6 lat temu (OB 40, omdlenia, goraczka), drugie miesiąc temu (okropne, ale lżejsze niż za pierwszym razem). Chciałabym mieć pewność, że to się już nie powtórzy. Jaka może być przyczyna? Jak zapobiegać?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam!

Mając tak ograniczoną ilość informacji, trudno odpowiedzieć na Pani pytania. Na pewno nikt nie może zagwarantować, że dolegliwości się nie powtórzą, ponieważ nawet profilaktyka nigdy nie stanowi 100% zabezpieczenia przed chorobą. Nie znaczy to oczywiście, że nie należy jej stososwać, wręcz przeciwnie, zmniejsza ona znamiennie ryzyko.

Dla dobrania odpowiedniej profilaktyki ważna jest znajomość problemu, przede wszystkim jakie było to konkretnie zapalenie.
Kolejny epizod choroby dotykającej tę sama nerkę powinien skłonić do diagnostyki nefrologicznej. Warto porozmawiac o tym z lekarzem rodzinnym.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty