Jak zatem powinienem dbać o skórę podatną na tego typu schorzenie?

Jestem 30-letnim mężczyzną borykającym się ropnym zapaleniem mieszka włosowego na twarzy. Odkąd pamiętam, miałem problemy z cerą. Pierwszy był dość problematyczny trądzik - leczony antybiotykami, kwasem azelainowym. W końcu I*** w miarę pomogła. O ile problem trądzika z pleców i czoła praktycznie znikł, cały czas męczę się z ropnym zapaleniem mieszków włosowych na gęsto owłosionych częściach twarzy (broda, policzki, szyja). Objawy to drobne ropne pęcherzyki, najczęściej przebite włosem, bardzo często namnażające się po goleniu. Doraźnie stosuję kwas azelainowy, ropnie smaruję antybiotykiem (roztwór alkoholowy 2,5%). Zapalenie pojawia się okresowo i tak samo szybko potrafi zniknąć, żeby znów za jakiś czas pojawić się ze zdwojoną siłą. Jak zatem powinienem dbać o skórę podatną na tego typu schorzenie. Jakie kosmetyki stosować? Jakie leki bez recepty mogę wykorzystać? Golić się „na mokro” czy maszynką elektryczną? Generalnie interesuje mnie to w jakim stopniu mogę się dostosować do porad, jakie są podawane w przypadku pielęgnacji skóry typowo trądzikowej.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Niestety tak naprawdę nie ma reguły, którą mogłabym tu Panu przytoczyć i obiecać, że jak w ten sposób będzie Pan postępował, to będzie w porządku.
Każdy jest inny i w różny sposób reaguje na pielęgnację, zabiegi higieniczne czy leczenie. W Pana przypadku najlepszą metodą będzie wnikliwa obserwacja reakcji swojego organizmu i postępowanie tak, żeby było jak najmniej reakcji niepożądanych.
Generalnie najlepiej stosować kosmetyki przeznaczone do cery z problemami trądzikowymi, unikać substancji drażniących, do golenia używać łagodnych preparatów, a golić raczej na mokro, ale tak jak pisałam, nie ma reguły. Proszę często zmieniać maszynki.
Może warto również udać się ponownie do dermatologa.
Pozdrawiam