Jak zinterpretować wynik badania?

Co oznacza wynik IgG 47,6 Au/ml?

Witam serdecznie.

Niestety w pytaniu zawarte zostało bardzo mało danych. IgG to przeciwciało, czyli białko wydzielane w organizmie przez określone komórki. Nie zostało określone, jaki rodzaj badania został wykonany, czy oznaczono poziom przeciwciał, na przykład w kierunku toksoplazmozy czy boreliozy, czy chodzi o badanie białek surowicy, czyli wykonanie proteinogramu.

Proteinogram to badania diagnostyczne, w którym przy pomocy elektroforezy dokonuje się podziału białek na określone frakcje.
Na podstawie podanej jednostki można przypuszczać, że badanie dotyczyło poziomu przeciwciał wydzielanych w przypadku jakiegoś schorzenia, nie zostało jednak podane jakiej choroby dotyczy. Niestety w przypadku różnych jednostek chorobowych poziomy tych przeciwciał są różne, a oznaczenie może dotyczyć bardzo wielu jednostek chorobowych (między innymi toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, boreliozy).

Przeciwciała w klasie IgG pojawiają się w późniejszej fazie zakażenia i świadczą o przebytej infekcji.
Przeciwciała w klasie IgM pojawiają się we wczesnej fazie infekcji i świadczą o jej aktywności.

Konieczna jest wizyta u lekarza (najlepiej u zlecającego badanie). Lekarz po zbadaniu, dokładnym zebraniu wywiadu oraz po obejrzeniu wyników wykonanych badań udzieli szerszej odpowiedzi.

Pozdrawiam