Jak zwalczyć dystymię?

Witam wszystkich forumowiczów. Wątek chciałbym poświęcić dystymii i sposobom jej leczenia. Mam 32 lata i od okresu dojrzewania borykam się ze stale obniżonym nastrojem. Budzę się rano i po około godzinie aktywności dopada mnie przygnębienie i niechęć do robienia czegokolwiek. Inne dolegliwości, które współwystępują to ciągłe zmęczenie, nadmierna senność w ciągu dnia, męczliwość, drażliwość, ale jak to w życiu - obowiązkom trzeba sprostać, tak więc i ja jakoś tam daję radę, jednak bez przyjemności i zadowolenia. Bardzo rzadko mam poczucie satysfakcji z tego co robię zawodowo, czy prywatnie. Zauważyłem również, że od jakiegoś czasu unikam kontaktów towarzyskich. W takim stanie trwam od wczesnej młodości i jestem tym już mocno zmęczony. Nie występują u mnie lęki, myśli samobójcze, czy natrętne myśli. Dodam jeszcze, że parę lat temu zdiagnozowano u mnie dystymie i przeszedłem 1,5 roczną kurację jednak bez oszałamiających efektów. Obecnie chciałbym ponownie podjąć leczenie i stąd ten watek i moje pytania: 1. Jakie preparaty najbardziej nadają się do leczenia dystymii? 2. Czy psychoterapia ma jakikolwiek wpływ w przypadku osoby dorosłej i tak utrwalonych zaburzeń? 3. Jak przebiegało wasze leczenie? 4. Czy przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych nie dyskwalifikuje mnie w zawodzie przedstawiciela handlowego, gdyż dużo jeżdżę samochodem? Pozdrawiam wszystkich i życzę wiele zdrowia.

Witam serdecznie,
W leczeniu dystymii stosuje się przede wszystkim leki przeciwdepresyjne. Istnieje potencjalnie wiele przyczyn, dla których poprzednia kuracja nie przyniosła zadowalającego efektu (np. zbyt mała dawka leku, współistnienie innych zaburzeń i chorób somatycznych, interakcje z innymi lekami, zbyt szybki metabolizm, zażywanie substancji psychoaktywnych, czynniki psychospołeczne). Lekarz może Panu zaproponować lek przeciwdepresyjny o innym mechanizmie działania, który może Panu tym razem pomóc.
Oprócz leków przeciwdepresyjnych stosowane są niektóre neuroleptyki oraz kuracje łączone. Wymaga to specjalistycznej wiedzy na temat mechanizmów działania, tak aby leki nie wchodziły ze sobą w szkodliwe interakcje, a ich działanie uzupełniało się. Z pewnością, kuracja jednym preparatem nie przekreśla szans innych leków.
Zdolność do prowadzenia samochodu zależy w dużej mierze od rodzaju preparatu, jego dawki, pory przyjmowania oraz Pana indywidualnych predyspozycji (część z leków powoduje sedację, jednak ten efekt nie występuje u wszystkich, a u większości - tylko na początku leczenia).
Psychoterapia ma istotne znaczenie w leczeniu większości zaburzeń depresyjnych - pozwala na uzyskanie lepszych wyników terapii i zapobieganie nawrotom. W Pana wieku ma ona jak największy sens. Właśnie w tym wieku, kiedy jest Pan osobą w pełni samodzielnie i sprawnie myślącą można wiele zmienić dzięki indywidualnej terapii.

Serdecznie pozdrawiam