Jaką bieliznę uciskową najlepiej wybrać?

Dzień dobry, zalecono mi nosić pończochy uciskowe że względu na żylaki do zaplanowanego zabiegu. Kupiłam dedykowane rajstopy uciskowe. Na co dzień dotychczas nosiłam legginsy kompresyjne. Odnoszę wrażenie, że legginsy lepiej opinają nogi, łatwiej je założyć i równomiernie dopasować do nóg. Czy konieczne jest noszenie bielizny uciskającej, która ma napisane, że jest na żylaki, czy legginsy kompresyjne także spełnią swoją rolę? A może o rozmiar mniejsze? Moje rozważania pojawiły się ponieważ, jakość rajstop i pończoch uciskowych jest dalece odbiegająca od legginsów kompresyjnych, które noszę. Katarzyna

Dzień dobry,

Bardzo trudno jest porównać różne wyroby uciskowe różnych producentów. Najważniejsze jest jednak, by zapewniały odpowiedni ucisk na niewydolne naczynia. Zwykle niewydolność dotyczy żyły odpiszczelowej (biegnącej od kostki do pachwiny), dlatego pończochy w zupełności wystarczą. Jeśli jednak stosowanie rajstop czy legginsów jest wygodniejsze, to można je stosować zamiennie. Należy jedynie upewnić się, że ucisk jest odpowiedni (zwykle zalecany jest II stopień ucisku tj. 23-32 mmHg na poziomie kostki. Rozmiar wyrobów dobiera się na podstawie pomiarów kończyny dokonywanych rano. Ponadto należy pamiętać, że wyroby uciskowe zużywają się i zależnie od firmy, po kilku miesiącach mogą wymagać wymiany na nowe.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |