Czy mam podwyższone ryzyko zatoru?

Witam. Bardzo się boję powikłań zakrzepowo-zatorowych po laparoskopii wyłuszczenia torbieli jajnika. Siostra taty zmarła na zator płucny po przeszczepie szpiku (miała szpiczaka), a babcia ze str. mamy miała chorobę zakrzepową nóg. Gdy powiedziałam o tym w szpitalu, przepisano mi do domu zastrzyki przeciwzakrzepowe w dużej dawce (40 mg na dobę) przez 7 dni. Czy rzeczywiście mam podwyższone ryzyko powstania zatoru w związku z takimi przypadkami w rodzinie? Bardzo boję się też krwotoku do przewodu pokarmowego (według ulotki powikłanie bardzo częste). Czy słusznie? Choroby współistniejące: łagodna niedomykalność zastawki mitralnej, przepuklina przełyku (bez refluksu). Proszę o radę, bo jestem przerażona :( Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Powikłania zakrzepowo zatorowe dotyczą przede wszystkim pacjentów w grupie ryzyka np. długotrwałe unieruchomionych, z chorobami nowotworowymi, z zaburzeniami układu krzepnięcia, otyłością, po 40 roku życia. Opisane przez Panią przypadki w rodzinie były raczej związane z ich chorobami (szpiczak i żylaki kończyn dolnych) a nie z genetyką. Jeśli wrociła Pani do pełnej aktywności fizycznej to nie widzę wskazań do leczenia przeciwzakrzepowego w postaci heparyny. Zalecam natomiast stosowanie pończoch uciskowych I stopnia ucisku profilaktycznie w okresie pooperacyjnym do czasu pełnego wygojenia (lub II stopnia jeśli na nogach występują żylaki). Pończochy muszą być dobrane do wymiaru nogi. Należy je nosić codziennie od rana do wieczora.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |