Jaką dietę stosować w cukrzycy?

Dzień dobry. Mam cukrzyce typu 2. Ważę 120 kg / 180cm wzrostu. Wykupiłem dietę. Dostałem jadłospis rozpisany na 2200 Kcal. W diecie tej nie znajduje się żaden owoc. Tygodniowa zawartość białka to 1112,4 g, Tłuszczu 570,4 g, Węglowodanów 1440,9 g. Zastanawiam się czy dobrze zrobiłem.

Dzień dobry, Dieta, którą Pan opisuje ma dużą zawartość białka. Jeśli cukrzycy nie towarzyszą choroby nerek i wątroby, nie powinno być to problemem. Jeśli natomiast występują jakiekolwiek zaburzenia, należy zmniejszyć ilość białka w diecie. Co do samej poprawności pod kątem cukrzycy, nie tylko rozkład makroskładników jest istotny, ale także skład jakościowy diety, więc nie ma prostej odpowiedni na to pytanie. Dalej - jeśli wraz z warzywami i innymi produktami dostarcza Pan odpowiednią ilość witamin i substancji mineralnych, owoce nie muszą pojawiać się w diecie, więc to nie musi być błąd. Podsumowując - nie da się obiektywnie ocenić diety, którą Pan otrzymał na podstawie jej opisu. Można jedynie wyliczyć udział procentowy makroskładników, a reszta jest kwestią doboru produktów w diecie. Duża ilość białka jest kwestią, nad którą bym się zastanowił, ale ponieważ nie wiem skąd wynika i nie znam stanu Pana zdrowia, nie podlega ona ocenie. Jeśli ma Pan wątpliwości, proszę porozmawiać z osobą, która stworzyła dietę i poprosić o rzetelne wytłumaczenie, podanie argumentów i powodów, dla których dieta wygląda w ten sposób. Jeśli ma Pan do czynienia ze specjalistą, nie będzie najmniejszych problemów z wytłumaczeniem. Oczywiście ewentualna odpowiedź "bo tak się pisze diety" nie powinna Pana satysfakcjonować. Jako dietetyk zawsze wychodzę z założenia, że każdy powinien wiedzieć co, jak i dlaczego zjada. :) Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/