Jaką hormonalną terapię zastępczą stosować po operacji usunięcia macicy?

Jestem dwa i pół miesiąca po operacji usunięcia macicy z przydatkami. Dokładnie z operowano guzek nowotworowy w trzonie macicy w bardzo wczesnym stadium. Nie było nacieku na żadne narządy, toteż nie była konieczna terapia uzupełniająca. Chodzę do lekarza, ale jak na razie nic mi nie polecił, otrzymałam tylko 40 tabletek p***. Wtedy nie powiem czułam śię coraz lepiej. Ale gdy skończyłam brać nie jest za wesoło. Mam uderzenia gorąca szczególnie w nocy, brak snu. Jestem rozdrażniona, że nie mogę sobie miejsca znaleźć. Poza tym zauważyłam u siebie spadek masy ciała. Bardzo się niepokoję i proszę o pomoc. Mój lekarz prowadzący jest teraz na urlopie. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Z góry dziękuję. Zapomniałam napisać, że apetyt mam dosyć dobry.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z wywiadem dotyczącym zmian rozrostowych w obrębie trzonu macicy zazwyczaj jest przeciwwskazane stosowanie HTZ. Dostępne są w aptekach bez recepty preparaty zawierające fitoestrogeny (substancje hormonopodobne pochodzenia roślinnego). Leki te są w stosowane u kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować tradycyjnej hormonalnej terapii zastępczej.

Warto pamiętać, że roślinne hormony działają słabiej od naturalnych estrogenów. Ważne jest ich systematyczne stosowanie, a efekt będzie zauważalny już po około 2 tygodniach.
Serdecznie pozdrawiam!