Witam!
Najczęstsza przyczyną skarg na zaburzenia pamięci są otępienia. Jednak nie zawsze mamy do czynienia z tym schorzeniem, czasem mogą towarzyszyć także innym chorobom. W pierwszym etapie diagnostyki różnicowej przyczyny zaburzeń pamięci należy wykluczyć schorzenia somatyczne oraz psychiczne, które mogą swoim przebiegiem przypominać obraz otępienia.
W diagnostyce różnicowej otępień należy zwrócić szczególną uwagę na kolejność i dynamikę pojawiania się ewolucji objawów, nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, objawy psychopatologiczne oraz zaburzenia zachowania i zaburzenia poznawcze. Te dane wraz z wynikami badań laboratoryjnych, neuroobrazowych (np. tomografia komputerowa) oraz wiekiem pacjenta zwykle pozwalają na rozpoznanie.
Obraz przedstawiony w badaniu tomografii komputerowej w dużej mierze skłania w kierunku rozpoznania otępienia. Brak szczegółowego wywiadu i wielu istotnych informacji nie pozwala jednak jednoznacznie zróżnicować jego typu.
Najczęstszą przyczyną otępień (około 1/3 przypadków) to otępienie naczyniowe, wynikające najczęściej z miażdżycy w obrębie naczyń mózgowych.
U osób z otępieniem naczyniowym badania dodatkowe wykazują uszkodzenie głównie w obrębie istoty białej i jąder podkorowych. Obserwujemy ogniska udarowe rejonach odpowiedzialnych za pamięć (okolice hipokampa), rozsiane mikroudary. Charakterystyczne w przebiegu jest występowanie nagłych skokowych pogorszeń.
Pozdrawiam serdecznie!