Jaka jest interpretacja wyniku TK głowy kobiety w wieku 80 lat?

Badanie TK głowy osoby 80-letniej z problemami pamięci od kilku miesięcy: W półkulach mózgu rozlane niejednorodne mierne obniżenie gęstości istoty białej, odpowiadające jej demielinizacji w wyniku przewlekłego niedokrwienia. Struktury mózgu i podnamiotowe bez świeżych zmian ogniskowych. Zanik korowo-podkorowy mózgu. Układ komorowy nieco poszerzony , nieprzemieszczony. Przymózgowe przestrzenie płynowe miernie poszerzone jak w zaniku korowym.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najczęstsza przyczyną skarg na zaburzenia pamięci są otępienia. Jednak nie zawsze mamy do czynienia z tym schorzeniem, czasem mogą towarzyszyć także innym chorobom. W pierwszym etapie diagnostyki różnicowej przyczyny zaburzeń pamięci należy wykluczyć schorzenia somatyczne oraz psychiczne, które mogą swoim przebiegiem przypominać obraz otępienia.

W diagnostyce różnicowej otępień należy zwrócić szczególną uwagę na kolejność i dynamikę pojawiania się ewolucji objawów, nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, objawy psychopatologiczne oraz zaburzenia zachowania i zaburzenia poznawcze. Te dane wraz z wynikami badań laboratoryjnych, neuroobrazowych (np. tomografia komputerowa) oraz wiekiem pacjenta zwykle pozwalają na rozpoznanie.

Obraz przedstawiony w badaniu tomografii komputerowej w dużej mierze skłania w kierunku rozpoznania otępienia. Brak szczegółowego wywiadu i wielu istotnych informacji nie pozwala jednak jednoznacznie zróżnicować jego typu.

Najczęstszą przyczyną otępień (około 1/3 przypadków) to otępienie naczyniowe, wynikające najczęściej z miażdżycy w obrębie naczyń mózgowych.
U osób z otępieniem naczyniowym badania dodatkowe wykazują uszkodzenie głównie w obrębie istoty białej i jąder podkorowych. Obserwujemy ogniska udarowe rejonach odpowiedzialnych za pamięć (okolice hipokampa), rozsiane mikroudary. Charakterystyczne w przebiegu jest występowanie nagłych skokowych pogorszeń.
Pozdrawiam serdecznie!