Jaka jest przyczyna kilkukrotnego (2-5 razy dziennie) pojawiania się wysypki?

Dzień dobry. Na wstępie chciałem wyjaśnić, iż wysypka dotyczy mego 8-letniego syna. Wysypka pojawia się 2-5 razy dziennie w różnych miejscach ciała: plecy, ręce, nogi, na twarzy i za uszami, na szyji. Wysypka wygląda podobnie jak ugryzienie komara bądź oparzenie pokrzywą. W niektórych miejscach są to pojedyncze wypryski, a w innych tworzą grupy wyprysków różnej wielkości. Czasem są lekko lub bardziej intensywnie zaczerwienione. Wysypka szybko się pojawia i dość szybko znika. Czas wykwitu 0,5 -1,5 godz. Wysypka zaczęłą pojawiać się trzy dni temu, dzień wcześniej poprzedzona dwukrotnymi wymiotami. Oczywiście nie wiem, czy te dwa objawy należy łączyć. Wcześniej syn nie miał tego typu dolegliwości. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest prawdopodobna przyczyna powstawania wysypki. Nie chciałbym sugerować, ale może powinienem dodać, że dwoje moich starszych dzieci jest alergikami. W jednym przypadku jest to alergia na roztocza kurzu domowego, a w drugim są to alergie pokarmowe: czekolada, orzechy i cytrusy. Najmłodszy zaś, którego sprawa dotyczy, jak do tej pory nie miał żadnych objawów alergii. Powiem jeszcze, że w okresie poprzedzającym powstanie dolegliwości, z możliwych "nowych "rzeczy jakie spożywał, a które mi przychodzą do głowy jako przyczyna wysypek, to owoce kiwi oraz pomidory (moja mama czasami ma uczulenie po spożyciu pomidorów). Ale może przyczyna jest inna. Aha, wysypka w momencie, gdy się pojawia, jest swędząca. Innych dolegliwośc,i pojawiających się przy tej okazji, nie ma. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wysypka u Pana syna wynika prawdopodobnie z alergii. Wskazuje na to fakt, że pojawia się i znika w różnych częściach ciała, nie jest stała, wymioty, które ją poprzedziły mogą mieć również związek z alergią na jakąś substancję, w tym przypadku prawdopodobnie składnik pokarmowy.

Owoce kiwi i pomidory dość często uczulają. Jeśli w rodzinie występuje skłonność do alergii, to prawdopodobieństwo alergii u syna jest większe (skłonność genetyczna). Proszę niezwłocznie zglosić się do pediatry i wyeliminować podejrzany składnik z diety. Lekarz na podstawie dokładnego wywiadu i badania przedstawi najbardziej prawdopodobną diagnozę.

Pozdrawiam.