Jaka jest przyczyna tych częstych wzdęć?

Dzień dobry. Rok temu zaczęły pojawiać mi się problemy z brzuchem, częste wzdęcia i biegunki. Robiłem wtedy USG brzucha, badanie kalprotektyny, badania ogólne, kolonoskopię, krew utajona w kale. Wszystkie wyniki wyszły dobrze, jedynie w badaniu ogólnym kału stwierdzono śluz. Lekarz postawił diagnozę zespół jelita drażliwego. Od 2 tygodni problemy znowu wróciły, lecz oprócz tego zaczęły pojawiać się bóle brzucha, stan podgorączkowy, czasami wymioty. Robiłem badania wątrobowe i trzustkowe, badania ogólne moczu, kału oraz gastroskopię i negatywnie wyszło: bilirubina w krwi podwyższona, krew utajona w kale oraz stwierdzono glistę ludzka. Termin do lekarza specjalisty na kolejny miesiąc. Jest się czym martwić, czy miesiąc przeczekać? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

podniesiony poziom bilirubiny we krwi, w odróżnieniu od jej obecności w moczu, nie musi świadczyć o niczym niepokojącym, ale krew w kale powinna już obudzić czujność, podobnie jak zdiagnozowanie choroby pasożytniczej.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Pasożyt ten może być zresztą przyczyną wielu różnych dolegliwości, często mylnie interpretowanych. Niewykluczone, że to glista ludzka pasożytująca w układzie pokarmowym jest w Pana przypadku źródłem krwi w kale. Poza tym choroba pasożytnicza może dawać takie objawy, jak: bóle brzucha, biegunki, śluz w kale itd.

Odsyłam do naszych artykułów, odnajdzie Pan w nich więcej informacji na temat glisty ludzkiej: https://portal.abczdrowie.pl/glistnica-normy oraz https://portal.abczdrowie.pl/glista-ludzka-objawy-zarazenia-badania.

Ponieważ u Pana spektrum dolegliwości jest szerokie, a same objawy nasilone, sugerowałabym niezwłoczne konsultacje z lekarzem. Niezależnie od źródła problemu, wskazane jest natychmiastowe podjęcia leczenia przeciwpasożytniczego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty