Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych z małą ilością hormonów?

Od prawie 3 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne, jedne z najdroższych jakie są na rynku. Mam 22 lata. Ostatnio kupując kolejne opakowanie w aptece pani farmaceutka powiedziała mi, ze mam uważać na te tabletki ponieważ są bardzo słabiutkie tzn. maja mała ilość hormonów. Powiedziała mi również, ze brała je kiedyś i w trakcie ich zażywania dochodziło u niej do owulacji. Zaleciła mi, abym porozmawiała z lekarzem i poprosiła go o zmianę na inne silniejsze. Czy to w ogóle jest możliwe ze tabletki w jej przypadku nie działały? Bardzo się zdziwiłam. Tym bardziej ze pani w aptece mnie kojarzy bo zawsze u niej kupuje i nie miałaby powodu wprowadzać mnie w błąd. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do tego, wizytę u lekarza mam za 3 tyg wiec go tez o wszystko wypytam. Chce jednak skonsultować te nowinkę pani farmaceutki u kilku specjalistów, ponieważ zaczęłam się bać. Dodam jeszcze, iż tabletki przyjmuje regularnie, nie choruje i nie zażywam dodatkowych leków, które mogłyby mieć ujemny wpływ na pigułki. Pozdrawiam, Nati

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na rynku dostępne są tabletki różnych producentów, zawierające mniejsze czy większe dawki hormonów. Właściwa dawka dla danej osoby zależy od wielu czynników, jednym z ważniejszych jest na przykład waga ciała. Otyłym Paniom zaleca się tabletki z większą ilością hormonów.

Chcemy, aby tabletki zawierały możliwie najmniejszą dawkę hormonów, która będzie uniemożliwiać wystąpienie owulacji. W świecie idealnym każda kobieta dostawałaby ilość hormonów dostosowaną do jej indywidualnej charakterystyki. W świecie realnym lekarz na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia dobiera dostępne na rynku tabletki do danej pacjentki. Fakt, że dane tabletki nie sprawdziły się u innej kobiety, nie znaczy, że nie są idealne dla Pani. Proszę zaufać swojemu lekarzowi, a jednocześnie zapytać go o swoje wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!