Jaka może być przyczyna tworzenia się torbieli zębowych?

Witam, mam problem z tworzącymi się torielami. Jendna utworzyła się przy górnej szóstce, druga przy górnej jedynce, tutaj też jest resorpcja wewnętrzna. Jedynka jest filarem mostu czteropunktowego. Czeka mnie resekcja wierzchołka korzenia jedynki. Czy przy tej resekcji sensowne byłoby użycie jakiegoś bio-materiału żeby wzmocnić ten ząb jako filar mostu? Czy podniesienie zwarcia celem odciążenia mostu w długiej perspektywie jest korzystne? Mam też problem z zaciskaniem zębów czy to może być przyczyną torbieli? Pozdrawiam,

Przyczyną zmian w kości przy zębie jest prawdopodobnie jego obumarcie. Mogło to nastąpić jeszcze przed osadzeniem mostu lub podczas jego użytkowania np. z przeciążenia zęba. Konieczna jest dokładna diagnostyka TK. Najpierw ząb powinien zostać leczony endodontycznie pod mikroskopem, jest duża szansa na zagojenie zmian bez zabiegu chirurgicznego. Bez prawidłowego leczenia kanałowego zabieg resekcji jest z góry skazany na niepowodzenie a tym samym utratę zęba w przyszłości.

Główna przyczyna torbieli to nieleczona próchnica, której powikłaniem może być zaawansowany stan zapalny miazgi i powstanie torbieli zębopochodnej. Z kolei przed resekcją korzenia wskazane jest leczenie endodontyczne. Doradzam również konsultację związaną z problemem bruksizmu – zaciskanie czy zgrzytanie zębami jest niekorzystne i w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na zgryz.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl