Jak postępować przy tej torbieli zęba?

W tamtym tygodniu podczas rutynowej kontroli zębów, Pani Stomatolog ostukując jedynkę wywołała uczucie lekkiego bólu. Po zgłoszeniu tego faktu do Pani Stomatolog, zleciła rtg panoramiczne i sprawdziła żywotność tych zębów. Obie jedynki są martwe. Na rtg wyszła zmaina torbielowa. Pani Stomatolog otworzyła kanały i przepisała antybiotyk. Na następny dzień umówiłem się na konsultację u chirurga stomatologa. Ustalił, że po przeleczeniu tych jedynek wykonana zostanie resekcja korzenia z wypełnieniem kości materiałem i badaniem histopatologicznym. Raczej na pewno uda się zachować ząb. Teraz mam kilka pytań, o których zapomniałem podczas wizyty: 1) Ile takie coś mogło się rozwijać? Pamiętam, że ponad dekadę temu, stomatolog powiedział mi, że ten ząb niedługo będzie prawdopodobnie martwy. Niestety byłem wtedy jeszcze bardzo młody i nie zdawałem sobie sprawy z konsekwencji. Wszystkie kontrole przechodziły bezproblemowo a nikt nie zlecał rutynowego rtg. 2) Czy to jest coś groźnego? Strasznie się tym zmartwiłem. Rujnuje mi to mój wewnętrzny spokój i nie pozwala normalnie funkcjonować. 3) Czy utrata zęba przy takim zabiegu to skrajny przypadek? Pan Doktor Chirurg zapewnił mnie, że na 99% nie będzie takiej potrzeby ale wszystko wyjdzie podczas otwarcia.

Ząb powinien zostać leczony endodontycznie (kanałowo) podczas jednej wizyty. W większości przypadków nie ma potrzeby wykonywania resekcji. Jest to stare postępowanie które obecnie nie ma uzasadnienie w piśmiennictwie to znaczy że kiedyś rutynowo wykonywano resekcję bo nie było możliwości diagnostyki TK i możliwości leczenia endodontycznego. Przy obecnej wiedzy i możliwościach udaje się ratować zęby nawet z dużymi zmianami w kości bez konieczności zabiegu chirurgicznego.