Jaka może być przyczyna tych problemów?

Witam, Od kilku dni mam bardzo suche dłonie, jednakże od wewnątrz. Nie szczypie, nie swędzi, jednak schodzi mi skóra płatami. Odczuwam także ciągłe zmęczenie... Jaka może być tego przyczyna? Pozdrawiam serdecznie, bardzo dziękuję za wszelką odpowiedź.

Mogą mieć tło mikrobiologiczne (zakażenie), polekowe, atopowe/alergiczne np. kontakt z nowym materiałem, bądź detergentem (nietolerancje pokarmowe również mogą dawać takie objawy!).

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Na podstawie wyłącznie tego opisu trudno jednoznacznie określić, co może powodować te problemy w Pani przypadku.

Suche dłonie mogą być niekiedy wynikiem stosowania określonych kosmetyków, które być może nie są odpowiednie dla Pani skóry. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie zmieniła Pani rodzaju mydła, kremu do rąk itp., który mógłby powodować takie dolegliwości. Jeżeli problem nadal będzie się nasilał, wskazana byłaby konsultacja z dermatologiem. Dobrym pomysłem będzie również wizyta u endokrynologa. Sucha skóra, jak również zmęczenie mogą bowiem pojawić się np. w przebiegu niedoczynności tarczycy.

W pytaniu wspomina Pani o zmęczeniu. Bez odpowiedniej diagnostyki nie można stwierdzić, czy te objawy mogą być w jakimś stopniu ze sobą powiązane. Zmęczenie może być wynikiem zarówno prowadzonego stylu życia, nadmiaru obowiązków itp. Jeżeli trwa przez dłuższy czas, należałoby sprawdzić, czy źródłem takiego samopoczucia nie są przypadkiem różne schorzenia. Diagnostykę najlepiej zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który będzie mógł zlecić Pani podstawowe badania i na ich podstawie ocenić ogólny stan Pani zdrowia.

Więcej informacji na temat takiego problemu znajdzie Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/suche-dlonie-objawy-przyczyny-i-pielegnacja-skory

Być może pomocne okażą się też dla Pani odpowiedzi ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sucha-skora-wypadanie-wlosow-i-zmeczenie-a-dobre-wyniki-badan-tarczycy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-stosowac-na-suche-i-popekane-dlonie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.