Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jąkanie u 4-letniego dziecka a odpowiednie działania

Córeczkaa 4 lata Ok. 3 tygodnie temu zaczęła się jąkać. Wcześniej mówiła normalnie. Na początku jąkała się tylko od czasu do czasu.Teraz jąkanie nasila się. Zwykle występuje gdy jest zdenerwowana lub gdy chce powiedzieć coś ważnego. Córeczka nie chodzi do przedszkola, zacznie dopiero we wrześniu, jednak na myśl o przedszkolu bardzo się z tego cieszy. Jest dzieckiem śmiałym i odważnym, łatwo nawiązuje przyjaźnie. Urodziła się jako wcześniak w 34 tyg., ale jest zdrowa i rozwija się prawidłowo
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Opisany przez panią przypadek córeczki może wskazywać na pojawienie się jąkania wczesnodziecięcego, które jest fizjologicznym czynnikiem i najczęściej zanika samo. Jednak proszę odpowiedzieć na pytania czy dziecko jąka się gdy mówi bardzo dużo, coś co jest dla niej ważne, czy gdy sytuacja jest stresowa? Czy w okresie gdy pojawiło się jąkanie wydarzyła się jakaś ważna rzecz lub czy zaistniała stresująca sytuacja? Jeśli jąkanie się bardzo nasila to proszę udać się do logopedy, który oceni poziom jąkania i albo skieruje na terapię albo da wskazówki co należy robić by pomóc dziecku w domu. Proszę już pamiętać by do dziecka mówić wolno, dać czas na zastanowienie gdy chce coś powiedzieć i nie zasypywac pytaniami.

Pozdrawiam,
Karolina Gajek

0

Witam. Jak sama Pani stwierdziła - jąkanie nasila się i występuje wtedy, gdy do głosu dochodzą emocje (ekscytacja, zdenerwowanie). Radziłabym udać się z Córeczką na konsultację do logopedy specjalizującego się w terapii jąkania (balbutologopedy).

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy