Jaki sport mogę uprawiać w tej sytuacji?

Dzień dobry, chciałbym zapytać o kilka kwestii związanych z moim stanem zdrowia. Najpierw opis medyczny. Mam 42 lata, 186 cm wzrostu, ważę 87 kg. Pracuję przy komputerze i wiele czasu spędzam w pozycji siedzącej. Po dosyć mocnym masażu w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem problem z ciśnieniem i tachykardią (podejrzenie zaburzeń nerwicowych z somatyzacją). Byłem już cztery razy na SOR. Po badaniach zatwierdzony brak zagrożeń ze strony kardiologii. TK głowy - struktury anatomiczne mózgowia bez uchwytnych zmian. Wyniki MR kręgosłup piersiowy: Na poziomie Th11/12 widoczna jest niewielka, pośrodkowa protruzja krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy. Pozostałe krążki piersiowe bez przepuklin, o prawidłowej wysokości i sygnale. Drobne osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów. Naczyniaki Th7, Th10 i Th12 śr. od 0,8 cm do 1,2 cm. Nie wykazano stenozy kanału kręgowego, otworów międzykręgowych ani ucisków korzeniowych. Objęty badaniem odcinek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych. W tym momencie mam stałe nadciśnienie, stosuje leki obniżające ciśnienie, przeciwbólowe i magnez B6. Nic mi nie pomaga. Jaka to może być choroba, i co mam robić dalej? Jakie dodatkowe badania muszę zrobić? Dobrze rozumiem, że w perspektywie czasowej już zabronione są mnie niektóre sporty (np. siłownia, rower, bieganie)? Jaki sport mogę uprawiać w tej sytuacji? Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

Panie Andrzeju,

zalecana jest szczegółowa diagnostyka i leczenie zaburzeń lękowych metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie