Jakie badania należy wykonać przy podejrzeniu nerwicy i zaburzeń lękowych?

Dzień Dobry, Ponad miesiąc temu zaczęły się moje problemy zdrowotne. W związku z bólem głowy (nie ciągły) pojawiającym się kilka razy dziennie oraz uczuciem ciała obcego w przełyku, refluksem i wymiotami zgłosiłem się do SOR. Wykonano mi badania TK głowy bez kontrastu oraz pełną morfologię krwi. TK nic nie ujawniło natomiast w morfologii wyszły mi leukocyty na poziomie 22. tys. Dostałem antybiotyk o szerokim spektrum działania (moloxin 7 x 1000) jednak po czwartej dawce dostałem reakci uczuleniowej (duszności, lęki, tachykardia). Przepisano mi augmentin, którym dokończyłem kurację. Leukocytoza po tygodniu spadła do poziomu 15 tys. a w kolejnych dwóch badaniach do poziomu ok. 8-9 tys (badania wykonane po miesiącu). Lekarz rodzinny skierował mnie na gastroskopie, gdzie lekarz stwierdził przewlekły stan zapalny żołądka i zalecił wykonanie antygenu z kału na helicobacter pylori, który wyszedł pozytywnie. W ciągu ponad miesiąca schudłem blisko 9 kg oraz doskwiera mi brak apetytu (szczególnie rano) senność i zmęczenie, drżenie rąk. Aktualnie podjąłem eradykacje HP, gdyż lekarz rodzinny stwierdził że to może odpowiadać za moje objawy. Dodatkowo moja temperatura w ciągu dnia waha się od 36,6 do 37,3 stopnia. Wykonałem badania tarczycy TSH, FT3,'FT4, które są w normie, USG brzucha również bez nieprawidłowości, badania na cukrzycę również w normie. Stwierdzono nerwicę i zaburzenia lękowe. Jakie kroki mogę jeszcze podjąć w celu wyleczenia?

Witam,

Pierwsze pytanie: kto stwierdził nerwice i zaburzenia lękowe? Jeśli została postawiona odpowiednia diagnoza, to należy podjąć terapię np. w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam Pana,
Jeżeli lekarze stwierdzili u Pana zaburzenia nerwicowe
i lękowe, to zapewne tak jest. Zaburzenia nerwicowe (lękowe)
mogą powodować dolegliwości, które Pan opisuje.
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Mogą to być dolegliwości w obszarze układu oddechowego,
układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego
i wiele innych, np. bóle i zawroty głowy, poczucie mrowienia,
cierpnięcia, swędzenia, pulsowania czy pieczenia
różnych części ciała.
Niezmiernie ważne jest, aby podjął Pan psychoterapię,
gdyż objawy będą się nasilać.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne i inne zaburzenia.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych
oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl